Pedig arra kell elsősorban törekedni, hogy megszabaduljunk a negatív magatartás-formáktól és azoktól a késztetéseinktől, melyekből később már vissza nem vonható tettek származnak – állítják a pszichológusok.
Ha valaki rendszeresen zsörtölődik, veszekszik, sőt kiabál a partnerével, annak sokkal nagyobb negatív hatása lesz a másikra, mint az a remélt pozitív érzelmi kötődés, mely pusztán az odaadásból, esetleg a feltétel nélküli imádatból, egyszóval a szerelemből eredően alakulhat ki.
A vizsgálódás 94 rendszeresen randevúzó párra terjedt ki, melyeknek tagjai mindnyájan egyetemi vagy főiskolai hallgatók voltak, és átlagosan két éve jártak már együtt. Kérdőívet töltöttek ki arról, hogyan értékelik a bensőséges viszonyt és a konfliktushelyzeteket a párkapcsolatukban.
A konfliktusok egyik oldalról történő, pozitív jellegű, engedékenységet tükröző megoldásai nemigen javítottak a szerelmi viszony intenzitásán - derült ki a válaszokból. Viszont sokkal nagyobb mértékben vezetett eredményre, ha rendszeresen kerülték az agresszív beszédet, a kiabálást, a partner csúnya, mélyre hatoló megbántását. Ha a vizsgált személyek érezték, hogy nincs szűnőben a partnerük zsörtölődése, romlott a viszony, mert ettől idegenkedtek legjobban, bármennyire is szerették egymást.
A tanulmányt végző pszichológusok szerint ez az eredmény nem meglepő, ha hosszabb távú kapcsolatról van szó. A kísérletben szereplő legtöbb pár mintegy két éve randevúzgatott már, és elérte a bensőséges viszony egy bizonyos stabil szintjét.
Ezáltal a pozitív reagálások már nem javítottak a párkapcsolaton, viszont a negatív magatartás-formák tudtak rontani rajta. Az is bebizonyosodott, hogy a megalapozott kapcsolatot fenntartó párokat minden tekintetben erősebben érintik a negatív, mint a pozitív viselkedésmódok. Eltekintve attól, hogy sérülhet a kapcsolat a szerelmesek állandó civakodása miatt, a depresszió, az étkezési rendellenességek, az italozás, a szív- és egyéb krónikus betegségek veszélye is fenyegethet ennek utóhatásaként – állítják a kutatók.
[forrás: Galenus]
2009-02-09 15:30:01