http://www.patikamagazin.hu/cikk/index/14493/a-reuma-nem-az-oregkor-betegsege_html
  Bejelentkezés
Regisztráció
RSS
A honlapon több, mint 13 000 cikk segíti az Ön gyógyulását!
 
 
Férfi Baba-mama Egészséges ízek Szépség Párkapcsolat és szex Fogyókúra
Gyógyszer nélkül? Betegszervezetek Életvezető Lélek Kultúra Sport & életmód
   
< Vissza  Nő / Női bajok tanácsok

Tovább >>  

  

Tovább >>  

  

Tovább >>  

Tovább >>  

Tovább >>  

      Tovább >>  

      Tovább >>  

A reuma nem az öregkor betegsége!

1996 óta, minden év október 12-én tartják világszerte az Arthritis Világnapot. E betegség Magyarországon csaknem ötvenezer beteget érint közvetlenül.

Nem az öregkor betegsége

A reumás megbetegedések különböző csoportokba oszthatóak. A leginkább közismert formái, az ízületi porcot érintő kopásos kórfolyamatok elsősorban az idősebbek körében alakulnak ki. Az ízület elváltozását okozó gyulladásos természetű betegségek (ízületi gyulladások, vagy arthritisek) elsősorban a középkorú, fiatalabb korosztályt, számos esetben a gyermekeket is veszélyeztetik. Feltétlenül le kell tehát számolni azzal a tévhittel, hogy a „reuma” az öregkor betegsége!


1,5 millió forint/beteg/év

Az ízületi gyulladások világszerte egyre növekvő népegészségügyi problémát jelentenek, aminek okai nem csak a betegek számában, hanem az okozott tartós életminőség-romlásban, rokkantságban és keresőképtelenségben, valamint a részben ebből adódó extrém költségekben is keresendők. A költségek pontos mértéke országonként eltérő, 4-15 ezer euró/beteg/év közé esik, Magyarországon ezt mintegy 5700 eurónak (kb. 1,5 millió forint) megfelelő összegre becsülték.


A reumatoid arthritis legnagyobb költsége a munkából történő kiesés

Ennél is érdekesebb a költségek megoszlása, mivel az általában fókuszban lévő orvosi (21%) és gyógyszerköltség (14%) együttesen is csak az összköltség mintegy harmadát, miközben az indirekt költségek – pl.: munkából történő kiesés, „családi” ápolási költség – együttesen több mint a felét adják az összes anyagi tehernek. A reumatoid arthritis egyik legnagyobb terhe a betegség progressziója nyomán kialakuló munkaképtelenség, illetve rokkantság, hiszen ez a kór elsősorban a fiatal, munkaképes korú nőket érinti.


Nehezebb a reumával együtt élni, mint egy korábbi szívinfarktussal

A pénzben kifejezett terhek mellett ma már illik figyelembe venni az adott betegség életminőségre gyakorolt hatását is. Sajnos a reumás sokízületi gyulladásban szenvedők esetében igen komoly életminőség csökkenés mutatható ki, a nagy mintán elvégzett felmérések szerint az érintett betegek életminősége 0,45-0,55 QALY. (A használt skálában 0 (a halál) és 1 (teljesen egészséges) között változnak az értékek, összehasonlításképpen a cukorbetegséggel történő együttélés 0,76-ra, egy elszenvedett szívinfarktus pedig 0,61-re csökkenti az életminőségi mutatót.)
Elmondható tehát, hogy a tapasztalt érték nagyon komoly életminőség csökkenést jelent, ehhez hasonló minőségveszteséget az ismert betegségek közül csak a szklerózis multiplex okoz.



10 évvel kevesebbet élnek

Végezetül nem árt rámutatni arra sem, hogy a közfelfogással ellentétben az egyes mozgásszervi kórképek magasabb halálozással is járnak, az reumatoid arthritises betegek átlagos élettartama tíz évvel rövidebb, mint az átlag népességé.



Biológiai terápia a hagyományos mellett

Az elmúlt évtizedben a kezelési, gyógyítási lehetőségek fejlődésével – ezen belül is a biológiai terápiák megjelenésével – olyan terápiás formák érhetőek el, amikkel az időben felismert beteg folytatni tudja mindennapi életét, megőrzi munkaképességét. Értelemszerűen mindez a legkomolyabb költségtényezőnek számító indirekt költségek drámai visszaesésével jár, így nagyban hozzájárul a társadalomra (és az ország költségvetésére) járuló terhek mérsékléséhez.

A biológiai terápia nem csak az igen fájdalmas tüneteket csökkenti minden korábbi szernél hatékonyabban, hanem meggátolja a betegség előrehaladását, megóvja a beteget az elnyomorodástól, a különböző szövődményektől és élettartama megrövidülésétől. Ezzel értelemszerűen megőrizhető az érintett munkaképessége, ami kulcsmomentum, mivel a rokkantnyugdíjazás aránya 30 és 50 % közötti az érintett betegek körében.

 


Arthritis központok


Országos Arthritis és Gyermekreumatológiai Központ

Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet - Budapest

 

Regionális központok


Budapest

  • Állami Egészségügyi Központ
  • Budai Irgalmasrendi Kórház

Debrecen

  • Debreceni Egyetem
  • Kenézy Gyula Kórház

Eger Egri Kórház
Esztergom Vaszary Kolos Kórház
Győr Petz Aladár Kórház
Gyula Pándy Kálmán Kórház
Hévíz Szent András Kórház
Kecskemét Bács-Kiskun Megye Önkormányzat Kórháza
Kerepestarcsa Flór Ferenc Kórház

Miskolc

  • Szent Ferenc Kórház
  • Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház (gyermek)

Nyíregyháza Jósa András Kórház
Pécs Pécsi Tudományegyetem
Szeged Szegedi Tudományegyetem
Székesfehérvár Szent György Kórház 
Szolnok MÁV Kórház és Rendelőintézet 
Szombathely Markusovszky Lajos Kórház
Veszprém Csolnoky Ferenc Kórház


VM. Kommunikáció


2010-10-12 14:00:00

További cikkek:

JELES NAPOK
Máj.
23.

Ma Dezső napja van.

Ma több nő veszti életét szívizominfarktus vagy szélütés következtében Magyarországon, mint a rettegett…
A közeledő anyák napja alkalmából készült kutatás összevetette, mi az, aminek az amerikai anyák az ünnep…
Az emberek táplálkozásában mindig nagy szerepe volt az édes íznek. Kezdetben növényekből nyertek édesítőanyagokat,…

 

 

Impresszum   |    Médiaajánlat   |    Adatkezelési nyilatkozat