- Népszerű tartalmak:
- Gyógynövénykereső |
- Gyógyszertárkereső |
- Horoszkóp |
- Kalóriatáblázat |
- BMI |
- Bébik, kicsik és nagyok |
- Betegszervezetek
2013-01-05 11:00:00
A köhögés csillapítása „csak” tüneti kezelés, ami nem minden esetben szünteti meg az alapbetegséget. Pedig elsősorban azt kell gyógyítani, ami a köhögést okozza – ez az orvos feladata. A téli hidegben, a náthás, influenzás időszakban gyakori a baktérium- vagy vírusfertőzés kiváltotta köhögés, de allergia, dohányzás, porbelégzés, gyógyszermellékhatás, asztma, tuberkulózis vagy daganat is eredményezheti.
A köhögés ténye még nem határozza meg egyértelműen, hogy milyen gyógyszerhez kell nyúlni. Számos típusa létezik a köhögésnek és a köhögés elleni gyógyszereknek is. Attól függően, hogy száraz vagy hurutos köhögésről van szó, különféle hatóanyagok alkalmasak a kezelésre. Köhögéscsillapítók vény nélküli vásárlásakor mindig ki kell kérni a gyógyszerész tanácsát.
A száraz köhögésnél, ami általában egyes vírusfertőzések velejárója, nem termelődik nyálka, váladék, ugyanakkor kellemetlen és zavaró. A száraz köhögés a mindennapi tevékenységekben ugyanúgy akadályozó tényező lehet, mint az éjjeli alvásban, ezért csillapításra szorul.
A száraz köhögés kezelésére recept nélkül prenoxdiazin hatóanyagú tabletták, kodeint is tartalmazó szirup, dextrometorfán hatóanyagú szirupok, szopogatótabletták szerezhetők be a gyógyszertárakban. Az említett hatóanyagok a köhögést kiváltó idegi folyamatba bekapcsolódva a köhögési „kényszert” mérséklik. Amennyiben a tabletta formát választja a beteg, akkor azt bőséges mennyiségű folyadékkal (2-3 dl), vízzel vagy teával ajánlott bevenni.
Ügyelni kell arra, hogy milyen egyéb gyógyszert szed a köhögéscsillapítót alkalmazni szándékozó beteg. A dextrometorfán tartalmú készítmények nem szedhetők együtt a depresszió kezelésére alkalmazott, ún. monoaminoxidáz-gátlók csoportjába tartozó gyógyszerekkel. Bizonyos nyugtatókkal való együtt-alkalmazás során a dextrometorfán hatása felerősödhet, vagy a mellékhatások megjelenésének nagyobb valószínűségével kell számolni. A dextrometorfán tartalmú gyógyszerek mellékhatása egyébként is lehet fáradékonyság, valamint aluszékonyság.
![]() |
A hurutos köhögésnél tapadós, zöldessárga vagy fehéres színű nyák, köpet jelenik meg, ahogy a betegek mondani szokták „felszakad a köhögés”. Lényeges tudni, hogy az ún. produktív köhögést nem szabad köhögéscsillapítókkal csillapítani, ebben az esetben a lerakódott nyákot el kell távolítani, köptetőkre és/vagy hurutoldókra van szükség.
A köptetők a nyálkahártyát védő nyák termelődését fokozzák a légutakban, bevonva vele a légutakat, produktívvá téve a száraz köhögést, és elősegítve a köpet „felszakadását”, ürítését. A hurutoldó hatóanyagok a letapadt nyákot folyósítják el, így az könnyebben felköhöghetővé válik, gyorsabban távozik.
Számos hatóanyag kettős hatással rendelkezik: egyidejűleg fokozza a nyáktermelődést, és könnyen folyóvá, felköhöghetővé teszi azt: az acetilcisztein, a karbocisztein, az ambroxol, a brómhexin és a gvajfenezin a legismertebbek, amik szirupokként, szuszpenziókként, vízben oldandó granulátumként, (pezsgő)tablettaként kaphatók a gyógyszertárakban.
A köptető-hurutoldó gyógyszerek között leggyakrabban folyékony gyógyszerformákat, sűrűn folyó szuszpenziókat, szirupokat lehet találni. Nem véletlen, hogy sokak képzeletében a köhögéscsillapítók evőkanállal adagolt „kanalasok”-ként élnek. A patikák laboratóriumaiban napjainkban is gyakran készítik el a gyógyszerészek a „klasszikusnak” számító „Suspensio terpini”-t, a mentaízű, terpénes nyákoldót, köptetőt; ami vény nélkül megvásárolható.
Megjegyzendő, hogy a gyógyszerek halmozott szedése – köhögéscsillapítók esetén is – komoly veszélyt hordoz magában. Legyen bármennyire is makacs, kínzó a köhögés, nem szabad a köhögéscsillapítókat és a köptetőket egyidejűleg alkalmazni. Ekkor ugyanis a hurutoldók/köptetők által előidézett váladékgyülemtől nem tud megszabadulni a szervezet, mivel a köhögéscsillapítók gátolják a köhögési reflexet, ez akár fulladásveszéllyel is járhat.
A vény nélkül vásárolt köhögéscsillapítók, köptetők hatására a beteg állapotának 2-3 napon belül észrevehetően javulnia kell. Amennyiben ez nem következik be, a köhögést kiváltó okok kiderítése és a terápia meghatározása céljából orvoshoz kell fordulni!
Dr. Budai Marianna PhD és
dr. Budai Lívia PhD
szakgyógyszerészek
A Patika Magazin a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK)
egészségügyi ismeretterjesztő folyóirata.
Kiadja: Galenus Gyógyszerészeti Lap- és Könyvkiadó Kft.
Impresszum | Médiaajánlat | Adatkezelési tájékoztató | Facebook | Google+
Copyright © Galenus Kiadó. Minden jog fenntartva!