http://www.patikamagazin.hu/cikk/index/476
  Bejelentkezés
Regisztráció
RSS
A honlapon több, mint 13 000 cikk segíti az Ön gyógyulását!
 
 
Férfi Baba-mama Egészséges ízek Szépség Párkapcsolat és szex Fogyókúra
Gyógyszer nélkül? Betegszervezetek Életvezető Lélek Kultúra Sport & életmód
   
Gyógyszert a gyógyszertárból!

Tovább >>  

  

Tovább >>  

  

Tovább >>  

Tovább >>  

Tovább >>  

      Tovább >>  

      Tovább >>  

Endometrosis

Az endometriosis elnevezés kevéssé ismert - talán azért, mert nincs megfelelő magyar fordítása. Pedig a betegség meglehetősen gyakori, különböző statisztikák szerint a 20 és 50 éves kor között lévő nők 5-20%-ánál fordul elő.

Endometriosis alatt olyan működő méhnyálkahártya-szigeteket értünk, melyek a méh üregén kívül - leggyakrabban a petefészekben, petevezetékben vagy a kismedence hashártyáján - helyezkednek el. Különböző panaszokat okoznak. Közülük legtöbbször a menstruációs ciklussal összefüggő kismedencei fájdalom, görcsös menstruáció, deréktáji fájdalom, illetve a meddőség "viszi orvoshoz" a nőket.
Természetesen ezek a panaszok más betegségek következményei is lehetnek. Endometriosisra gondol a nőgyógyász, ha vizsgálatkor érzékeny méhet, petefészket, petevezetéket és megvastagodott méh körüli szalagokat tapint, valamint ha ezek az elváltozások gyulladáscsökkentő gyógyszerekre nem reagálnak.
A diagnózis felállításában - petefészek-endometriosis esetében - fontos szerepe van az ultrahangvizsgálatnak, mert az mutatja ki az ilyenkor fennálló, jellemző, ún. csokoládécisztát.
Az elnevezés onnan származik, hogy a ciszta olvadt csokoládéhoz hasonló barna, folyékony vért tartalmaz. Máskor csak kisebb-nagyobb műtéttel lehet ezeket a cisztákat megtalálni.
A kezelés lehet sebészi vagy gyógyszeres, és a kettő kombinációja. Súlyosabb eseteknél szóba jön a beteg szerv eltávolítása is. Ha az asszony még szülni szeretne, konzervatív (szervmegtartó) műtéti megoldást kell választani - azaz csak az endometriosisos csomókat távolítjuk el. A gyógyszeres kezelés lehet 3-6 hónapig alkalmazott fogamzásgátló, vagy egy speciális gyógyszer (ún. GnRH analóg). Ennek hatásmechanizmusa a méhen kívüli nyálkahártyaszigetek "elsorvasztásán" alapul.
Lehet, hogy a kedves olvasó úgy érzi, most valami nagyon elvont, ismeretlen dologról hallott. Ám a betegség meglehetősen gyakori előfordulása miatt érdemes ismerni az endometriosist, tudni róla, és panaszok esetén gondolni rá.

 

dr. Bárány János
szülész-nőgyógyász


2002-08-09 08:10:22

További cikkek:

JELES NAPOK
Febr.
07.

Ma Rómeó, Tódor napja van.

Sok gyermekorvos és gyakorló anyuka ragaszkodik a "patikai popsikenőcsökhöz", amiket a gyermekorvos…
Habár a gyermekek helyes fogápolásra való nevelése a kicsik növekedésével együtt fejlődik, mégis sok…
"Anyu, apu, gyertek játszani!" - nos, ez gyakori kívánság. Ideális lenne, ha naponta sor kerülne közös…
Egy 16 éves fiú meghalt, mert öngyújtógázt szívott. Ezt a szert egyre több fiatal használja bódító hatása…
Hírek újonnan megjelent termékekről

 

 

Impresszum   |    Médiaajánlat   |    Adatkezelési nyilatkozat