"Egy éve elhoztak hozzám egy fiatal, főiskolás lányt, aki négy éve volt már akkor béna deréktól lefelé egy autóbaleset miatt. Nem is akartam elvállalni, mert reménytelennek tartottam. Végül mellékhatása úgysincs a terápiának felkiáltással egyeztem bele a kezelésbe. Egy hét elteltével egy milliméternyi mozgást észleltünk a csípőben. Ma már abban bízunk, hogy év végére segédeszközzel képes lesz járni a lány" - meséli Málly Judit neurológus, aki Magyarországon egyedül foglalkozik a transcraniális mágnes stimuláció (TMS) terápiás alkalmazásával.
A TMS-sel az agykéreg és az idegpálya kapcsolatait ingerlik, mégpedig fájdalommentesen. A berendezés használata során olyan erős elektromágneses tér képződik a másodperc tört részéig, amely áramot hoz létre az idegrendszerben. A mesterségesen keltett ingerek segítségével pedig izommozgást lehet produkálni az egyébként béna és mozdulatlan végtagokban, márpedig ez jelentősen hozzájárulhat a regenerációhoz.
Áram helyett
A mágneses stimuláció, a TMS az egészségügyben a direkt árammal történő ingerlés szerepét vette át. Ez utóbbit még ma is használják például fizikoterápiás beavatkozásoknál, ám az agy területeinek ingerlésére csak nagy kockázatokkal alkalmazható.
A módszer terápiás használatát először a depresszióval kapcsolatban kezdték el: az Amerikai Egyesült Államokban rájöttek ugyanis arra, hogy a homloklebeny ingerlésével hatásosan lehet oldani a szorongást.
A TMS-nek ma már számtalan területen fontos szerepe van, így enyhítheti Parkinson-kór tüneteit is, lassíthatja a betegség előrehaladását.
Alkalmazásának két legújabb módja az agyvérzés, illetve a gerincvelő sérülése miatt bénult betegek kezelése. Utóbbiaknál fontos a diagnosztikai felhasználás is.
Megmondja, van-e remény
Motorbaleseteknél gyakori például a csigolyatörés, amely mindkét alsó végtag bénulásával járhat. "Ha a sérülés helye (tehát például a sérült csigolyák) alatti vagy fölötti területet ingerelve ki tudjuk váltani az izommozgást, az azt jelenti, hogy a gerinc idegpályái nem sérültek jóvátehetetlenül, tehát van kapcsolat az agy és a végtagok között. Ha van motoros átvezetés, van esély a felépülésre" - magyarázta a Sopronban dolgozó főorvosnő. A hagyományos rehabilitációval az aktív mozgás beindulásáig évek is eltelhetnek, miközben a TMS-sel ez akár egy-két hét alatt létrejöhet.
Agyvérzés után gyakori kellemetlen tünet, hogy fájdalmas görcsök jelentkeznek a bénult végtagban. Az elektromágneses terápiával ezeket is jól lehet oldani mindenféle mellékhatás nélkül. Ráadásul a TMS-sel még a stroke bekövetkezte után akár tíz évvel is fejlődést lehet elérni. Persze itt sem szabad csodára számítani, de - Málly Judit szavaival élve - "egy tisztes kisipari javulás" remélhető, ami a karon kívül az ujjak mozgásának valamilyen mértékű visszatérését jelenti. Az országban egy helyen végzett terápia még újnak számít, nem is támogatja a társadalombiztosító.
[forrás: magyarhirlap.hu, 2005.05.29.]
2005-05-31 09:11:42