A legtöbb esetben csak bőrszövettani mikroszkópos vizsgálattal lehet meghatározni egy adott elváltozás hovatartozását. A bőrünkön kialakult festékzavarok legtöbbször veleszületettek és az öröklődésük is bizonyítottnak tekinthető.
A legtöbb anyajegyünk már a születéskor észrevehető, velünk születik. A tűzfoltok, a bőrből kidudorodó erek alkotta gomolyagok olykor ijesztő képet mutatnak. Jóindulatúak, a kisebbek akár kétéves korra már teljesen el is halványodhatnak. A sötétbarna pigmentet és a durva szőröket is magukba foglaló, olykor nagy kiterjedésű anyajegyeket legjobb mihamarabb eltávolíttatni.
A kialakult anyajegyeket gyermekbőrgyógyász szakorvos vizsgálja meg, és ő ítélje meg a további szükséges teendőket is!
Már a kisgyermekkorú és az iskoláskorú gyermekeken is láthatóak ovális szélein kissé barnább fehér foltok. A kezdődő festékhiánybetegségnek, a vitiligónak lehetnek első jelei. Ha e foltok a végbélnyílás körül és a nemi szervek bőrén is észlelhetők, akkor festékhiányos betegségről lehet szó. A fehér foltok hovatartozását szakorvos ítélje meg.
A serdülőkor kezdetén gyakran tűnnek elő a háton, a lapockák közötti felszínen, sokszor az egész felsőtesten az apró, lemezekkel is hámló, néha összefolyó fehér foltok. Izzadékony alkatúakon és intenzíven sportolókon gyakoribbak. Sokszor az első napozást követően válnak láthatóvá. Az elváltozások nem viszketnek, panaszt sem okoznak. Gombák szövedéke fedi le a bőr felszínét az adott pontokon. Szokták napgombának is nevezni e foltokat, bizony elég helytelen elnevezéssel. Ha a gombásodás nem terjed ki nagy bőrfelszínre, akkor helyi kezelés, ha nagy területen látható, akkor tabletták szedése javasolt. A kellő mértékű napozás segíthet a tünetek, a foltok eltüntetésében, az egyenletes barna bőrszín visszanyerésében. Nagyon hasznos lehet a pattanásos és gyulladt bőr napoztatása is a serdülőkorban.
Ha napra megyünk...
Az olykor nagyszámú és sötétbarna festékes anyajegyek napoztatása túlzó mértékben nem kívánatos. Sokszor észlelhető, hogy a fogamzásgátló készítmények mintha növelnék és szaporítanák a festékes anyajegyek nagyságát és a színük tónusát. Legyünk óvatosak, és ha lehet, ne égessük le a tűző napon a bőrünket.
A festékhiányos fehér foltok a védőpigment hiányában a napfény hatására biztosan leégnek. Feltétlenül ajánlott a fényvédő krém és a napozást követően a gyulladáscsökkentő krém alkalmazása is.
A friss műtéti hegeket vagy felületes horzsolásokat ne napoztassuk, mivel a vékony hámréteg alatt barnás pigment képződhet.
A gyógyszerek is kelthetnek fényérzékenységet. Ha észrevesszük, hogy zavar bennünket a fény, vagy gyorsabban keletkezik gyulladás a bőrünkön, akkor gondoljunk a szedett gyógyszer mellékhatására is.
A világos bőrű emberek bőre könnyen válik szeplőssé. Ha lehet, akkor már kora tavasszal igyekezzünk fényvédőkkel megelőzni a szeplők kialakulását.
Idősebb korban a bőrön tartósan meglévő barnás foltok a túlzott napozás hatására gyakran gyulladással válaszolnak. Olykor kifekélyesedhetnek, és kóros szöveti szerkezet alakul ki állományukban.
A kopasz fejbőrön a napozás hatására rosszindulatú fekélyek képződhetnek.
Az idős bőr fényvédelme igen fontos, mivel még a többféle gyógyszer szedése is növeli a bőr fényártalmait.
A napjainkban ajánlott kozmetikai fényvédők használata során is tartsuk szem előtt a fokozatos napozás fontosságát. A fényvédő védelmének hitében ne szenvedjünk napégési balesetet. Főleg az érzékeny bőrű gyermekek napozására vigyázzunk. Ne rontsuk el a nyári szabadságunk örömét gondatlan napozásunkkal.
dr. Major Endre
bőrgyógyász
2005-06-16 09:27:33