Táplálkozás – a legfőbb „orvosságunk” (1. rész)

0
1103

A táplálkozás főszerepet játszik a fizikai és szellemi egyensúly fenntartásában. Első számú „orvosságunk” – ahogy már Hippokratész is megállapította. Miképp profitáljunk jótéteményeiből, hogy hosszú időn át megőrizzük vonalainkat, jó kedélyünket és bőrünk megfelelő állapotát? Táplálkozási jó tanácsok télre.

Minden, amit megeszünk, hatással van szervezetünk működésére. Így a jó egészség megőrzése érdekében fontos olyan élelmiszereket fogyasztani, melyek bővelkednek vitaminokban, ásványi anyagokban, esszenciális aminosavakban, és maximálisan változatossá kell tenni velük az étrendünket. Válogassunk hát a különböző élelmiszer-csoportok között, néhány irányelv betartása mellett, megfelelő testsúlyunk, jó hangulatunk és a szép bőr megtartása érdekében az őszi- téli időszakban is.

Mit tehetünk testsúlyunk megőrzéséért?

Ahhoz, hogy karcsúak maradjunk, nem elég a kalóriák számát csökkenteni! Előnyben kell részesíteni pld. az alacsony glikémiás indexű (GI) élelmiszereket, melyek szabályozzák az étvágyat (a GI – a táplálékok vércukorszintre gyakorolt hatását jelzi 0-100 közötti skálán).  Kerülnünk kell tehát a magas GI értékűeket, melyek többek közt elősegítik a zsírok raktározódását. Egy kevésbé ismert példa az alacsony GI-vel rendelkező növények közül: „szuperélelmiszernek” számít a quinoa növény, mely magas fehérje tartalmú, a spenóthoz és céklához hasonló növény magja. A gluténmentes étrend kialakításában jelentős szerepet játszik, ami elősegíti a fogyást. Emellett kevés kalóriát tartalmaz. Elkészítés: az eredetileg keserű magokat szűrőben jól mossuk át, majd főzés után használjuk fel köretekhez, salátákhoz, de müzliben is nagyon egészséges.

A helyes táplálkozás és az említett szempontok tekintetében a különböző zsírsavak egyensúlya is alapvető követelmény. Emiatt főzéshez, saláta-készítéshez ajánlott a colza- és az olívaolaj, vagy pld. az olajos magvak (mandula, dió, földimogyoró, pisztácia stb.), valamint a nálunk kevésbé népszerű avokádó gyakoribb fogyasztása. Az olajos magvak nem hizlalnak, ha ésszerű mennyiségben fogyasztjuk őket – még segítik is az étvágy szabályozását. Az éhségérzet elkerülésére, így a testsúly megtartására ajánlott még, hogy mindennap fogyasszunk a „jó proteinekből”: (zsíros) halat, tojást, szárnyashúst. És ne hagyjuk figyelmen kívül a rostos élelmiszereket, nyers zöldséget, gyümölcsöt sem, melyek szintén részt vesznek a testsúly kontrollálásában. Gondoljunk a krómra is, a vércukorszint egyensúlyának fenntartása és a fogyás elősegítése érdekében. Ez a nyomelem optimalizálja az inzulin-termelést, jelentős szerepet játszik a glükóz lebontásában, valamint a koleszterin, a proteinek és zsírok szintézisében – a zsírlerakódás ellen hat.

A jó közérzet megtartásáért: magnézium, aminosavak célzottan

A stressz és a napfénymentes napokban fellépő hangulatingadozás ellen többféle módon tehetünk. Íme néhány javaslat a táplálkozással összefüggésben: a magnézium javít a hangulatunkon, és bőven található pld. a teljes kiőrlésű gabonafélékben, a kakaóban, a búzakorpában, a brazíliai dióban, a tonhalban, a tőkehalmájban- ezért fogyasszunk többet belőlük. Megemlíthető még a triptofan nevű aminosav, mely elősegíti a szerotonin termelődését – ez a boldogság, öröm hormonja. Bővelkedik benne pld. a tőkehal, a tökmag, a parmezán és az eidámi sajt, a pulykahús stb. Hasonló hatású a tirozin nevű aminosav is – feldobja a fizikumot és a morált. Bejuttathatjuk a szervezetbe étrend-kiegészítőként, vagy ha gyakrabban iktatjuk be az étrendünkbe a kacsa-, csirke-, pulykahúst és a tojásételeket. Az omega-3 telítetlen zsírsavak is hozzájárulnak a jó kedélyállapot megtartásához. Fő forrásai: lazac, pisztráng, szardínia, hering, makréla, tőkehal-olaj.

A szép bőr érdekében: harcoljunk a szabadgyökök ellen!

A bőrgyógyászok véleménye szerint a bőröregedés oka mintegy 60%-ban az életmód, nevezetesen táplálkozásunk minősége. Az antioxidánsokban gazdag táplálkozás jelentősége igen nagy, hiszen képes hatni a szervezetünkben felszaporodó, káros – a bőrünk öregedését is elősegítő – szabadgyökök ellen. Az A-, C- és E-vitamin, az olgio-elemek, az esszenciális zsírsavak, karotinoidok és más polifenolok a táplálkozásban mind-mind ezt a célt szolgálják. A teljesség igénye nélkül kiemeljük az olyan, előnyben részesítendő zöldségeket és gyümölcsöket, mint  a brokkoli, káposzta, földieper, szőlő, sárgabarack, alma, gránátalma, kivi, de ebből a szempontból hasznosak még a száraz hüvelyesek, a zsíros halak (lazac, makréla, tonhal), a zöld tea, vörösbor is. Fontosak még az olyan fűszerek, mint az oregano, fahéj, szegfűszeg, gyömbér, curcuma, petrezselyem, mentha, bazsalikom, koriander, snidling.

Karcsú vonalakat, jókedélyt, szép bőrt szeretne? – Ezekez fogyassza!

Cikkünk 2. részét ITT olvashatja el!

Galenus