Európai felmérések szerint a lakosság megközelítőleg 5%-a szenved Alzheimer-kórban, ez az arány a 85 év feletti korcsoportban eléri a 20%-ot. Az Alzheimer-kór a korszerű iparral rendelkező országokban a 4. leggyakoribb halálok. Bár a halál nem közvetlenül az agy degeneratív elváltozása miatt következik be, a végstádiumra jellemző általános testi leépülést - a magatehetetlen állapotot - a kór okozza az agy pusztításával.
Magyarországon becslések szerint 160 000 Alzheimer-beteg él. Olyan betegségről van szó, amely nem kizárólag a beteget, hanem családját - legalább egy hozzátartozóját - is erőszakkal kiszakítja a megszokott életéből. Szemléletes megfogalmazásban az Alzheimer-kór "páros betegség", mert az esetek 75%-ában a házastárs, 15%-ában a gyermek, 5%-ában távolabbi rokon ápolja a beteget. Bár a kór lefolyása lassítható, súlyosbodása megállíthatatlan, így a gondozóra háruló terhek idővel egyre elviselhetetlenebbek.
A demens szó a latin mens-ből származik, amelynek jelentése elme, ész, értelem. A demens szó szerinti jelentése: értelemtől megfosztott. A demenciát a WHO a következő tünetekkel határozza meg:
A szellemi hanyatlás (demencia) nem természetes velejárója egyébként az öregségnek. A demencia tünetcsoport, mely hátterében az esetek 60-70%-ában az Alzheimer-kór áll.
Galenus