Bevette a gyógyszerét?

0
943

Tanulmányok igazolják, hogy az orvos által felírt gyógyszereknek csak kevesebb mint a fele kerül olyan módon bevételre, ahogyan azt előírják a terápia megvalósulása érdekében. Tehát mondhatjuk, hogy minden második szem gyógyszer helytelenül, vagy egyáltalán nem kerül bevételre, tehát a beteg azt nem szedi be.

A betegegyüttműködésnek, a terápiahűségnek sok szintje van. Számos oka lehet annak, hogy a gyógyszer nem kerül, vagy nem megfelelő módon kerül a szervezetbe. Ha csak azt a betegcsoportot nézzük, amelyik foglalkozik az egészségével, betegségével, és megtesz mindent annak érdekében, hogy elkerülje a betegségek kialakulását, az állapotromlást, ott is megfigyelhető az a tendencia, hogy a gyógyszerek több mint 10%-a valamilyen oknál fogva nem kerül bevételre.

 

A gyógyszereket időben és a felírt adagolás szerint kell szedni.

Gondoljunk csak bele: foglalkozom az egészségemmel, elmegyek az orvoshoz rendszeresen, időt nem kímélve kivárom a soromat, majd a felírt receptekkel elmegyek a gyógyszertárba, ahol szintén kivárom a soromat és kiváltok minden gyógyszert, amit az orvos rendelt. Mindezt azzal a céllal, hogy be is szedjem. Mégis a különböző felmérések szerint, átlagban, mindezek ellenére több mint egyhavi gyógyszer nem kerül bevételre az év során. Ezzel jelentősen csökkentve a terápiától várt vagy várható eredmény elérését. Tehát elmondható, hogy az esetek egy meglehetősen nagy hányadában a rendszertelenség, a feledékenység az oka annak, hogy a gyógyszeres terápia hiánytalanul megvalósuljon, hogy a gyógyszer elérje a szervezetben a kívánt hatást. Így belátható, hogy a pontos gyógyszeradagolás (legalábbis bizonyos százalékban) ugyanolyan fontos tényező, mint maga a gyógyszer felírása, kiváltása, vagy bevétele. Az időseknél különösen gondot okoz az, hogy rendszeresen, pontos időközökben szedjék gyógyszereiket. Például a vérnyomáscsökkentőt mindig a nap azonos szakában kell bevenni. De ugyanilyen gond, ha több gyógyszert szed valaki, s azt mind eltérő módon, időközönként kell bevenni. Segítségül szolgálhatnak erre a különböző gyógyszeradagoló dobozok, melyek napi és heti elosztásokat is lehetővé tesznek. A gyógyszerszedés pontos, helyes és megfelelő alkalmazása tehát ezek segítségével megoldható.

Dr. Ujházi László
szakgyógyszerész

 

 

ANABOX gyógyszeradagoló dobozok
Kaphatók egyes patikákban és a Galenus Kiadó webáruházában: www.galenus.hu/shop