2025. július 22. Budapest Music Center: Ősbemutatók, kortárs művek, fiatal szólisták és ismert művészek, Kaddis – Az emlékezők imája összművészeti előadás, Mendelssohn: d-moll zongoratrió
Alapító-művészeti vezetők:
Kokas Katalin Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, Érdemes művész
Kelemen Barnabás Kossuth- és Bartók-Pásztory-díjas hegedűművész
A 10. jubileumi FAB-Summerfest kiemelt művészei: Kurtág György, Maxim Vengerov
A Festival Academy Budapest 2025. július 22-én egész napos koncertsorozattal emlékezik a holokauszt áldozataira a BMC Budapest Music Centerben. Fiatal, a világ élvonalába tartozó szólisták és ismert művészek együtt lépnek színpadra, hogy a magyar holokuszt 80. évfordulóján méltó emléket állítsanak. A három koncertből álló sorozat Mendelssohn: d-moll zongoratriójával veszi kezdetét, majd a Kaddis – Az emlékezők imája címmel a Kertész Imre Intézettel közösen életre hívott összművészeti produkciót láthatja a közönség, végül az esti koncerten elhangzanak a holokauszt témájában komponált kortárs művek és a nap méltó zárásaként ősbemutatókra kerül sor: kortárs magyar szerzők kifejezetten erre az alkalomra alkotott műveit hallhatja itt először a Fesztivál Akadémia Budapest közönsége.
A nap első koncertjén, 16 órától Mendelssohn d-moll zongoratriója csendül fel a Budapest Music Centerben három kiváló fiatal muzsikus, Coco Tomita (hegedű), Mon-Puo Lee (cselló) és Boros Mihály (zongora) tolmácsolásában. A mű megjelenésekor Robert Schumann „a század triójaként” üdvözölte, és azóta is a kamarairodalom egyik leggyakrabban játszott remekműve.
17 órától Kaddis – Az emlékezők imája címmel egy különleges összművészeti előadás következik, amely a Kertész Imre Intézettel közös produkcióban valósul meg. Kertész Imre műve alapján Ugron Zsolna dramatizálta a szöveget, közreműködik Kokas Katalin és Kelemen Barnabás (hegedűn és brácsán), Lukács Miklós (cimbalmon), Eredics Salamon (harmonikán), Eredics Dávid (klarinéton), Kertész Imre gondolatai és emlékei két színész, Kelemen Hanna és Szabó Sebestyén László hangján szólalnak meg. Az előadás a múlt fájdalmas lenyomatát idézi meg és egyúttal felhívás is: emlékezzünk – és emlékeztessünk.
A nap méltó zárása lesz a 19 órakor kezdődő est, amelyen kortárs, a holokauszt által ihletett kompozíciók hangzanak el. Ez a koncert különös jelentőséggel bír, hiszen több ősbemutatóra is sor kerül. Több magyar zeneszerző kifejezetten a Fesztivál Akadémia Budapest felkérésére komponált új művet erre az alkalomra. A hangversenyen elhangzik Madarász Iván Talizmán című műve, Tornyai Péter: Grab in den Lüften című kompozíciója és Balogh Máté, Győri Noéminek és a Festival Academy Budapestnek dedikált Eisikovits-Recitations című műve, valamint Bella Máté After the Rain és Oláh Patrik egy alkotása is. Az este során megszólal Pavel Haas megrendítő erejű, 1938-ban íródott 3. vonósnégyese, amely egyszerre idézi meg a közép-európai kulturális hagyományt és a kor sötét előérzetét. A szerző néhány évvel később a terezíni koncentrációs táborba került, ahol 1944-ben meggyilkolták – a 3. vonósnégyes megrendítő lenyomata egy megszakított életműnek. A koncert különleges vendége Molnár Piroska, aki prózai részletekkel kapcsolja össze a műveket és a gondolatiságot.
A 19.00 órakor kezdődő esti koncerten ismert művészek és a fiatal generáció számos kiválósága együtt lép színpadra: Győri Noémi (fuvola), Joó Szabolcs (ütőhangszerek), Osztrosits Éva, Korcsolán Orsolya, Tatiana Samouil, Alice Lee, Coco Tomita, Alexey Stychkin, Kelemen Gáspár, Daniil Bulayev, Maya Kasprzak (hegedű), Mathis Rochat és Soós Előd (brácsa), Mon-Puo Lee és Csőke Flóra (cselló).
A koncertnap címe – Kaddis – a zsidó gyászimát idézi, amely ugyanakkor nem a halált, hanem az élet szentségét és a hit megtartó erejét állítja a középpontba. A Fesztivál Akadémia Budapest e napon a zene nyelvén szól az emlékezésről – nem pusztán visszatekintve, hanem előre mutatva: a művészet eszközeivel őrizve azt, amit emberi mivoltunkból nem hagyhatunk elveszni.
A programra korlátozott számban elérhetők jegyek a https://fesztivalakademia.hu/x-summerfest/ és a https://fesztivalakademia.jegy.hu/ weboldalakon.
Forrás: FAB