A cukorbetegség előszobája az inzulinrezisztencia

0
8
A cukorbetegség előszobája az inzulinrezisztencia
Fotó: designer491 © 123RF.com

Miért kell ezzel foglalkozni?

A szűrővizsgálatok a még panaszmentes egyénnél lehetővé teszik a betegségek korai stádiumban való felismerését, ami nagymértékben növeli a gyógyulás esélyét és az életminőséget.

Ne csak akkor látogassa meg a háziorvosát, ha problémája van, hanem akkor is, ha nincs semmi baja! Egészsége megőrzése érdekében javasolt évente nagylabort elvégeztetni. Bizonyos esetekben kiegészítő vizsgálatot rendelhet el a háziorvos, figyelembe véve az ön egyéni kórelőzményét. A 120 perces cukorterheléses vizsgálatot nem rutinszerűen végezzük, hanem a 2-es típusú cukorbetegségre fokozott rizikójú betegeknél. A cukorterheléses vizsgálattal szénhidrátanyagcsere-zavart, inzulinrezisztenciát, vagy éppen eddig fel nem fedezett cukorbetegséget is kiszűrhetünk. Így időben beavatkozhatunk, mellyel a diabétesz rettegett szövődményeit (agyi infarktus, szívbetegség, vesebetegség, érszűkület…) megelőzhetjük.

Ki a veszélyeztetett a 2-es típusú cukorbetegség előfordulására?

  • Ha testtömegindexe (BMI) 30-nál magasabb (ezt könnyen saját magunk is ki tudjuk számolni, ha a testsúlyt kg-ban elosztjuk a testmagasság m-ben megadott négyzetével: kg/m2).
  • Ha a haskörfogata nők esetében 80 cm-nél nagyobb, vagy férfiak esetében 92 cm-nél nagyobb.
  • Ha vérrokonságban cukorbetegség fordult elő.
  • Ha terhesség alatt kismamaként cukorbeteg volt.
  • Ha a szűrőjelleggel elvégzett reggeli vércukorértéke meghaladja a 6 mmol/l-t.
  • Ha a vizeletben fehérje, cukor vagy keton volt.
  • Ha a szűrőjelleggel levett HgA1c értéke 5,6% feletti.
  • Ha folyton szomjas, sokat iszik.
  • Ha étkezés után 1,5-2 órával bágyadtság, fáradtság lép fel.
  • Állandó édesség utáni sóvárgás is utalhat szénhidrátanyagcsere-zavarra.

Mi az inzulinrezisztencia?

Az inzulinrezisztencia egy betegségmegelőző állapotnak tekinthető, ami a cukorbetegség előszobája. Az inzulinrezisztencia az, amikor a sejtek egyszerűen nem hallgatnak az inzulin nevű hormonra, ami a vércukorszintjének szabályozásáért felelős. A sejtek nem veszik fel a cukrot, ami aztán a vérben kering és a hasnyálmirigy túlműködése révén fokozott inzulinelválasztással reagál, hogy még egyensúlyban tudja tartani a vércukrot. Inzulinrezisztencia fennállásáról pontosabb képet ad, ha a 120 perces cukorterheléses vizsgálatot több időpontban levett vérmintákból inzulinszintméréssel kiegészítjük. Ezt a vizsgálatot szakorvos indikálhatja (pl. belgyógyász, diabetológus, endokrinológus).

Miért fontos kiszűrni az inzulinrezisztenciát?

  • Inzulinrezisztenciában a hasnyálmirigy túldolgozza magát, vagyis megkésve, de magas inzulinszint-elválasztással működik, hogy a vércukra ne emelkedjen meg.
  • Ha kezeletlen marad, cukorbetegséghez vezethet.
  • Az inzulinrezisztencia megnehezíti a fogyókúrás próbálkozásokat.
  • Inzulinrezisztenciában a zsírraktárak is folyamatosan töltődnek fel.

Nem csak a nőket érinti!

Tévedés azt gondolni, hogy az inzulinrezisztencia a nők kiváltsága. 40 éves kor után a férfiak gyakran tapasztalják, hogy a hasuk környékén megnövekszik a zsír. Ez nem csupán esztétikai kérdés, hanem komoly egészségügyi kockázatokkal is jár. Az állandó fáradtság és éhségérzet, fogyási sikertelenség, libidócsökkenés is árulkodó jel lehet az inzulinrezisztenciára.

Hogyan kezeljük?

Három alappilléren nyugszik a kezelés:

  • egészséges étkezés, melyben a szénhidrátok lassan felszívódóak, ún. alacsony glykaemiás indexűek,
  • rendszeres testmozgás,
  • szükség esetén gyógyszeres kezelés.

Érdemes évente konzultálnia háziorvosával vagy felkeresnie belgyógyászt és a szükséges szűrővizsgálatokról egyeztetni. Számos betegséget vagy betegségmegelőző állapotot időben felfedezhetünk a szűrővizsgálatokkal, így időben megkezdve a kezelést, akár a betegséget visszafordíthatjuk, ill. megelőzhetjük vagy késleltethetjük a szövődmények kialakulását. Az egészségmegőrzésnek és a betegségek megelőzésének két fontos alappillére az egészséges életmód és a rendszeres szűrővizsgálatok.

Menjünk el szűrővizsgálatokra, figyeljünk oda a testünkre és annak jelzéseire!

Dr. Gyöngy Andrea
belgyógyász, diabetológus adjunktus

A cikk a Patika Magazinban jelent meg.
Keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!

2025. április