Home Patika Magazin cikkek Lelkünk, gondolatunk A lelki egészség ápolása

A lelki egészség ápolása

0
8
A lelki egészség ápolása
Fotó: www.freepik.com | pch-vector

Belső kis kertünk gondozása

Sokan már hónapok óta izgatottan várták a májusi jó időt, és reményteljesen tekintenek kiskertjükre. Lázasan gondolkodnak azon, mit ültessenek idén tavasszal.

A májusi időszak a friss kezdetekről szól: az új növények elültetése egyfajta reményt ad, hogy valami szép és értékes fog kibontakozni. Ám a tapasztalt kertészek jól tudják: az egészséges, virágzó kert folyamatos figyelmet, törődést igényel, s nem csak tavasszal.
Így van ez a lelki egészségünkkel is: nem csupán egyetlen pillanat műve, hanem a mindennapok gondoskodását és tudatos ápolását kívánja.
Nézzük meg, hogyan segíthet nekünk a kertészkedés a lelki egészségünk ápolásában!

Ültetés

Mi újat szeretnénk elvetni a lelkünkben? A kertészkedés egyik legszebb pillanata az ültetés, amikor új életet adunk a földnek. Ehhez hasonlóan a lelkünkben is elvethetünk új dolgokat, amelyek gazdagítják belső világunkat. Milyen új szokásokra, célokra vagy gondolatokra lenne szükségünk, hogy a lelkünk virágzóbbá váljon? Talán elhatározhatjuk, hogy több időt szánunk a hálaadásra, egy új hobbit kezdünk el, vagy egy támogató közösségre találunk. átültetés Minek szeretnénk nagyobb teret adni? Ahogyan egy növényt is átültethetünk, hogy nagyobb teret kapjon a kertben, úgy a lelkünkben is lehetnek olyan dolgok, amelyeket meg szeretnénk tartani, de más módon, más körülmények között. Talán egy régi, jól bevált szokásunkat szeretnénk leporolni és több időt szentelni neki, vagy egy régi, feltöltő hobbit elővenni, hogy ismét megélhessük a kreativitásunkat.

Locsolás és táptalaj

Mi táplálja a lelkünket? A növények fejlődéséhez, a kertünk virágzásához elengedhetetlen a víz és a tápanyagdús talaj. Sőt, nem mindegy, hogy egy-egy növényt hogyan locsolunk, milyen talajt adunk neki, mennyire tesszük ki a napsugárzásnak stb. A növények igényei is különböznek. Így van ez a lelkünkkel is: táplálásra van szüksége, és mi, emberek különbözünk abban, hogy kinek milyen „tápanyagból” mennyi kell. Mi táplálja a mi belső kertünket? Mi az, ami feltölt minket? Talán a rendszeres pihenés, a családi kapcsolatok vagy a művészeti tevékenységek? Ha nem kapunk elegendő lelki tápanyagot, fontos, hogy felismerjük, mire van szükségünk: több mozgásra, több időre szeretteinkkel vagy éppen egy kis csendes egyedüllétre?
A tevékenységeken túl a gondolatainkkal is gondozhatjuk lelkünk kertjét. Milyen gondolatok táplálnak minket?

Gyomlálás

Mi az, ami a lelki egészségünk elől elszívja a tápanyagot?
A lelkiismeretes kertészek nagy harcot vívnak a gyomokkal, amik, ha elszaporodnak, elszívják a tápanyagokat a kedves növényeinktől. A lelkünkben is vannak olyan dolgok, amelyek elvonják a figyelmünket és akadályozzák a fejlődésünket. Mi az, amire nincs szükségünk?
Milyen szokások, gondolatok, akár emberek azok, akik nem éltetnek minket, hanem inkább elszívják az energiánkat?
A lelki egészség fenntartásához fontos, hogy tudjuk, mi az, ami segít minket feltöltődni, és mi az, ami inkább elszívja az energiáinkat. Amit táplálunk, az megerősödik, nagyobbra nő.

Mindennek megvan a maga ideje

A kertben és lelkünkben is fontos az időzítés. A jó kertészek szokták tudni, hogy mikor mi virágzik, mikor mit érdemes ültetni. Például mindenki tudja, hogy nem érdemes paprikát vagy cukkinit ültetni májusban, amíg el nem múlt a fagyveszély. A lelkünk is hasonlóan működik.
Vannak ideális időszakok arra, hogy valami megérjen bennünk, és van, hogy még várni kell.
Ahogy a kertünkkel is, magunkkal is lehetünk türelmesek.

Langer Viola
pszichológus
www.nyugizona.hu

A cikk a Patika Magazinban jelent meg.
Keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!

2025. május