Ilyen okai lehetnek a hátsófali garatcsorgásnak

0
5
Ilyen okai lehetnek a hátsófali garatcsorgásnak
Fotó: isn5000 © 123RF.com

A hátsófali garatcsorgás mögött számtalan dolog állhat, ugyanis ez önmagában nem betegség, hanem tünet – mondja dr. Holpert Valéria, fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica orvosa. – Azért fontos a kivizsgálás, hogy kiderítsük, igényel-e kezelést, és ha igen, milyen jellegűt ez a kellemetlen állapot, ami enyhe esetben csupán valamilyen felső légúti betegség miatt alakul ki. Egy jellegzetes nátha vagy influenza kapcsán ugyanis a nyálkahártya megduzzad és fokozott váladéktermelődés indul be, de ez rendeződik, amikor levonul a betegség. Ezen kívül azonban más okok is vezethetnek hátsó garatfali váladékcsorgáshoz:

  • Az allergiás nátha gyakori kiváltó tényező, ugyanis ilyenkor a szervezet túl érzékenyen reagál a levegőben lévő valamely allergénre (pl. pollen), és hogy megszabaduljon tőle, fokozza a nyáktermelést.
  • A krónikus arcüreggyulladás is járhat ilyen panaszokkal, hiszen, ha az arcüregben lévő váladék nem tud megfelelően kiürülni, megreked, majd visszacsorog a garatba.
  • Orrsövényferdülés vagy orrpolipózis is meghúzódhat a háttérben. Ilyenkor mechanikai akadály képződik, ami megakadályozza a váladék kiürülését, áramlását.
  • Refluxnak is lehetnek ilyen jellegű tünetei.
  • Sok esetben olyan tényezőknek is utána kell járni, mint a fűszeres ételek fogyasztása, a gyerekeknél az orrba dugott apró tárgyak, a gyógyszermellékhatás, a dohányzás, a szennyezett levegő, a légutakat irritáló vegyszereket, erős illatanyagokat belélegzése. Ugyancsak gyakran okoz hátsófali garatcsorgást a kevés folyadék fogyasztása és a száraz levegő.

Ha az otthoni kezelés nem elég, orvoshoz kell fordulni

A hátsó garatfali váladékcsorgás tüneteit csökkenthetjük naponta többszöri orrmosással, amelyhez a patikában, egészségárudákban kapható speciális öblítő készüléket és fiziológiás sóoldatot kell beszerezni. Főként télen, a fűtési szezonban érdemes a lakásban párásítani, ha a túl száraz levegő okozza a problémát. Nyáron kiemelten fontos a bőséges folyadékfogyasztás. Ha azonban úgy érezzük, hogy a tünetek nem javulnak egy hét alatt sem, esetleg még erősödnek is, mindenképpen forduljunk orvoshoz, ugyanis lehet, hogy olyan oka van a problémának, amelyet nem tudunk házilag megoldani.

Forrás: Fül-orr-gége Központ – Prima Medica