Ez az összetett kórkép a betegtől és az orvostól is türelmet igényel.
Ha a beteg az urológusnál a krónikus prosztatagyulladás, a nem bakteriális eredetű prosztatagyulladás – vagy ahogy legújabban nevezik –, a kismedenceifájdalom-szindróma diagnózisát hallja, ezek mind ugyanazt a tünetegyüttest jelölik.
A panaszok leginkább a kismedencében jelentkező fájdalommal kezdődnek, amelyek azonban egyéb területekre, pl. a péniszbe, gáttájékra, combba vagy akár a herébe is kisugározhatnak. A betegeknél ugyanakkor gyakran más jellegű tünetek – pl. vizelési panaszok vagy szexuális diszfunkció – is jelentkezhetnek. A panaszok és az okok változatossága miatt a tünetegyüttes diagnózisa és kezelése komoly kihívást jelent orvosnak és betegnek egyaránt.
A kiváltó tényezők között szerepelhet egyebek mellett
- a medencefenék izmainak hibás működése és
- a fájdalomérzékelés ezzel társuló zavara,
- különböző pszichológiai és viselkedésbeli tényezők,
- a prosztatát érintő vagy idegrendszeri eredetű (neurogén) gyulladásos megbetegedések,
- bármilyen trauma, vagy akár
- az immunrendszer rendellenességei is.
A gyakran egymással is összefüggő faktorok és a tünetek sokszínűsége miatt a CPPS (Chronic Pelvic Pain Syndrome – a krónikus kismedenceifájdalom-szindróma angol elnevezése és annak rövidítése) általában szakmákon átívelő kezelést igényel. A terápiában az urológus mellett pszichológus, neurológus és fizioterápiás szakember együttműködésére is szükség lehet, tehát a kezelés nem merül ki gyógyszerek felírásában. A kezelés sikere érdekében elengedhetetlen, hogy a beteg együttműködő legyen a szakemberekkel. Gyakori, hogy a betegnek az életmódján is változtatnia kell: pl. erős, fűszeres ételek fogyasztása nem ajánlott, viszont sok zöldség igen. Fontos, hogy amennyire lehet, kerülje a szorongást, a stresszt okozó helyzeteket, a sok ülés helyett gyakran mozogjon (úszás, séta ajánlott), az étrendje megfelelő legyen, és amikor csak tud, lazítson, kapcsolódjon ki.
Visszatérő probléma a betegek nem szakmai internetes felületek alapján felállított öndiagnózisa és komolytalan kezelési módszerek, amik késleltetik a gyógyulást.
A betegséggel kapcsolatos hiteles szakmai információkat az alábbi honlapokon találhatnak:
www.fajdalomszindroma.hu
urodoki.hu
www.okostanyer.hu
A cikk a Patika Magazinban jelent meg.
Keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!
2025. április