Labor- és szűrővizsgálattal már korai fázisban kideríthetők a betegségek, szövődmények

0
41
Labor- és szűrővizsgálattal már korai fázisban kideríthetők a betegségek, szövődmények
Fotó: rawpixel © 123RF.com

Tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra fényt deríthet a laborvizsgálat.

Az orvostudománynak mindig is a jó egészségben eltöltött hosszú élet volt a célja, ami magában foglalja a fizikai, szellemi, érzelmi és szociális jóllétet. Úgy gondolom, hogy a longevity azért is vált felkapott trenddé, mert az elmúlt évtizedekben ugrásszerűen megnőtt a krónikus betegek száma, a szakemberek pedig igyekeznek felhívni a figyelmet a betegségek megelőzésére, korai felismerésére és a megfelelő kezelés fontosságára. régebben tünet vagy panasz esetén fordultunk csak orvoshoz, ma viszont már az a cél, hogy a legújabb diagnosztikai módszerek segítségével tünetmentes állapotban ismerjük fel a betegségeket. Az ún. nagyrutin laborvizsgálat két részből, vérvételből és vizeletvizsgálatból áll, melyhez háziorvosi beutaló szükséges. Ez megmutatja a vérsüllyedést, a máj- és vesefunkciót, a koleszterin-, a vas- és vércukorszintet, a véralvadási paramétereket és a pajzsmirigy működését. Vannak azonban olyan speciális – tumormarker, pajzsmirigy, PSA (prosztataspecifikus antigénszint) – vizsgálatok, melyekhez külön szakorvosi (pl. endokrinológus, urológus) beutalóra van szükség.

Hogyan készüljünk a laborvizsgálatra?

A laborvizsgálat előtt legalább egy órával kerülni kell a dohányzást, az alkoholfogyasztást és a fizikai aktivitást. Minden esetben éhgyomorra kell érkezni a helyszínre. A vérvétel előtt már 8–12 órával a vízen kívül semmit nem lehet fogyasztani, a kellő mennyiségű csapvíz vagy ízesítés nélküli ásványvíz azonban segíti a szervezetet a vér termelésében, ezért gyorsabban és könnyebben történik a mintavétel. A vizelet leadása steril, akár gyógyszertárban elérhető tartályban történik, de az adott helyszínen is kérhető ilyen gyűjtőtégely. Fontos, hogy a reggeli első középsugaras vizelet legyen összegyűjtve, előtte megmosakodva, hogy kórokozók ne kerülhessenek a mintába. Kellő elővigyázatossággal ez otthon is elvégezhető.

Vizsgálat, de mikor?

Fiatal nőknél és kamaszoknál a szervezet vasháztartásának ellenőrzése kiemelten fontos fáradékonyság vagy gyors testmagasság-növekedés esetén.

  • Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább ötévente.
  • Harmincéves kor alatt panaszok esetén vagy életmódváltásnál, ill. fogyókúra előtt.
  • Ötven év fölött emésztőrendszeri, hormonháztartást érintő panaszoknál, vastagbélrákszűrésnél székletvizsgálatra is szükség lehet.
  • Krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat.

A laboratóriumi vizsgálatok hozzájárulnak a betegségek korai felismeréséhez, felmérik az ember általános egészségi állapotát, segítségével a különböző kezelések nyomon követését is elősegítik.

Az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás (legalább napi 30 perc mérsékelt vagy intenzív aktivitás), az optimális testsúly fenntartása, az alkoholfogyasztás csökkentése vagy elhagyása, a dohányzásmentesség, a stresszkezelés, az alvásminőség javítása mind olyan kulcsfontosságú életmódbeli tényezők, amelyek hozzájárulhatnak a hosszabb és egészségesebb élethez. Az egészségtudatos életmód mellett azonban a szűrővizsgálatok elvégzése is célszerű. Ezek információt adnak egészségi állapotunkról, segítenek az egészségkárosodás korai felismerésében, aminek következtében lehetővé válik a hatékonyabb kezelés, megelőzve a megbetegedések rosszabbodásának lehetőségét, megakadályozva azok előrehaladását, ill. csökkentve azok kockázatait, szövődményeit.

Alap szűrővizsgálatok évente

Az alábbi egészségügyi szűrővizsgálatokon mindenképpen javasolt mindenkinek évente legalább egyszer részt vennie:

  • általános belgyógyászati vizsgálat: vérnyomás-, pulzus-, EKG, testmagasság-, testsúly-, testtömegindex (BMI)méréssel,
  • vérvétel (laboratóriumi diagnosztikai vizsgálat),
  • hasi és kismedencei ultrahangvizsgálat,
  • melanomaszűrés (bőrgyógyászati vizsgálat),
  • nőknek nőgyógyászati vizsgálat (citológiával és hüvelyi ultrahanggal), méhnyakrákszűréssel 5 évvel a szexuális élet megkezdése után,
  • HPV-szűrés minden évben az első pozitív HPV-teszt után,
  • nőknek emlőultrahang 35 év alatt, mellrákszűrés mammográfiával 35 év felett,
  • nőknek 50 éves kor után csontsűrűségmérés, mivel a menopauza miatt a csontritkulás is gyakori,
  • férfiaknak urológiai vizsgálat, főként, ha a családban volt prosztatadaganat,
  • fogászati állapotfelmérés.

Ezek az alapszűrések a genetika és környezeti kockázati tényezők felmérését is magukban foglalják. Az eredményekből megállapítható, hogy milyen további, személyre szabott szűrésekre van szüksége valakinek. Például, ha indokolt és javasolják, akkor érdemes vércukorterheléses vizsgálaton is részt venni, vagy a dohányosoknak alacsony sugárdózisú mellkas-CT-n (kétévente).

Nem elég csak részt venni a szűrővizsgálatokon, hanem a következtetéseket is le kell vonni, eltérések, elváltozások esetén pedig meg kell tenni a szükséges lépéseket a kezelés érdekében.

Forrás: Galenus

A cikk a Patika Magazinban jelent meg.
Keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!

2025. május