A ruhák szétválogatása, a vízhőfok kiválasztása vagy a félig töltött mosógép a szempontunk mosáskor?
A Coccolino összegyűjtötte a legfontosabb tanulságokat, valamint hasznos tippeket is ad a mosás megkönnyítéséhez, ezáltal az energia- és pénzspóroláshoz.
Szinte minden magyar háztartásban van mosógép, s az automata változatok már sokféle igényt kielégítenek.
Félig töltjük a mosógépet?
A háztartások túlnyomó többsége közepes kapacitású mosógéppel rendelkezik, viszont a legtöbb esetben a teljes töltetnél kisebb mennyiségű ruhával indítják el a mosást. Gyakori vélekedés, hogy a gép kevesebb ruhával alaposabban tisztít. Valójában a mosógépek teljes töltetre lettek optimalizálva – így nemcsak a gép működik hatékonyabban, de a víz- és mosószerhasználat is gazdaságosabb lesz. Az energiából is kevesebb kell, mert kevesebb mosásra lesz szükség. Persze, ha túlzsúfoljuk mosnivalóval a dobot, nem lesz hatékony a tisztítás.
Ennek elkerülése érdekében a helyes töltöttség úgy ellenőrizhető könnyen, hogy ha még befér az öklünk a dob teteje és a ruhák közé, akkor ideális a dobban lévő ruhák mennyisége. Ennél is precízebb, ha lemérjük vagy megbecsüljük a száraz ruhák tömegét.
Mosási súlyok
Póló kb. 150–250 g, farmernadrág kb. 700–1000 g, ágyneműhuzat (párna - és paplanhuzat) kb. 1,5–2 kg, törülköző kb. 300–500 g.
Szelektálunk, leginkább szín alapján
Szinte mindenki válogatja a szennyest valamilyen szempont szerint. A leggyakoribb a színek szerinti elkülönítés (fekete-fehér, sötét-világos). Ruhatípus szerint (pl. fehérnemű, pizsama, nadrág) is válogatunk, de az anyagtípusra, a szennyezettségi szintre és a mosási hőfokra már jóval kevesebben figyelünk. A válogatás mögött gyakran áll praktikus megfontolás – pl., hogy a fehér ruhák ne szürküljenek el, vagy, hogy a könnyű anyagok ne sérüljenek a durvább szövetek mellett. A túlzott szelektálás azonban sokszor felesleges, ugyanis ha nem áll fenn különleges eset (erős szennyeződés vagy betegség), a fehérneműt pl. elég mosózsákba tenni: segít megóvni az anyagot, és elkülöníti a többi ruhától anélkül, hogy extraprogramot kellene indítani.
Szükséges a túlzott hőfok?
Egy országos kutatás szerint a magyarok zöme 40 Celsius-fokon mos, holott a ruhák átlagos szennyezettsége mellett, valamint a megfelelő mosószer használatával sokszor alacsonyabb hőmérséklet is elegendő volna, és ezzel nemcsak a ruhákat, hanem a környezetet és a pénztárcánkat is kímélhetnénk. Ha a ruhák szennyezettsége nem indokolja a magas hőmérsékletet, akkor 40 C-fok alá is mehetünk a hőmérséklet beállításánál, ha még megfelelő mosószert is választottunk.
Mire kell még figyelni?
- A csecsemő ruháját, ágyneműjét az első évben mindenképpen külön mossuk a család többi holmijától. · Betegség, járványos fertőzések idején a betegnek az ágyneműjét, hálóruháját szintén elkülönítve és gyakrabban mossuk ki.
- Szintén gyakrabban kell a lázas, átizzadt ágyneműt, hálóruhát kimosni.
- Pollenallergiás családtag esetén nem jó a szabadban szárítani a mosott holmikat.
- A munkaruhákat, erősen szennyezett holmikat is elkülönítve kell kimosni.
- Ne felejtsük el a takarításhoz használt rongyokat, porrongyokat, törlőket is időközönként kimosni, és hetente cserélni a konyharuhákat is (a mosogatószivacs cseréje is legyen gyakori).
Ezekkel a tanácsokkal munkát, pénzt, energiát takarítunk meg, és nem utolsósorban az egészségünket sem veszélyeztetjük.
Forrás: Unilever, Galenus
A cikk a Patika Magazinban jelent meg.
Keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!
2025. június