Bőrszépítő táplálkozás

0
10
Bőrszépítő táplálkozás
Fotó: www.freepik.com | drobotdean

A kutatások szerint az antioxidánsok rendszeres bevitele nemcsak belülről véd, de javíthatja a bőr szerkezetét, rugalmasságát is, és csökkenti az UV-sugárzás okozta károkat. Ezeket természetes formában javasolt bevinni, mivel pl: az A-vitamin étrend-kiegészítőt összefüggésbe hozták a tüdődaganat előfordulásának gyakoriságával. Változatos étrenddel az antioxidánsokat túladagolni nem lehet, a szervezet a megfelelő mennyiséget használja fel. (1)

A bőr állapota nem csupán esztétikai kérdés, a bőr testünk legnagyobb szerve, amely tükrözi a belső egyensúlyt vagy annak hiányát.

A bőrrel kapcsolatos problémák sokszor nem csak lokálisak: a székrekedés, a rossz emésztés, a nem megfelelő bélflóra vagy a megnövekedett oxidatív stressz (szabadgyökök száma meghaladja az antioxidánsok számát) mind-mind előidézhetnek pattanásokat, rosaceát, ekcémát vagy bőrszárazságot is. Selye János stresszelmélete szerint a szervezet válaszreakciója a tartós fizikai vagy pszichés stresszre általános adaptációs szindróma formájában jelenik meg, amelynek egyik szakasza a kimerülés. Ez az állapot gyengíti az immunrendszert és elősegíti a gyulladások kialakulását – így közvetve, de jelentősen befolyásolja a bőr állapotát is. (2)

A stressz és a környezeti tényezők – mint a dohányzás, a túlzott napozás és szoláriumozás (káros UV sugárzás) – fokozzák a szabadgyökök képződését. Ezek a szabadgyökök a bőrben roncsolják a sejteket, elősegítve a szervek funkcióromlását, az öregedést, a bőr minőségének megváltozását, mind kinézetben mind működésben. (3)

A tavaszi fáradtság nemcsak mentális tünet, hanem biológiai állapot is.

A belső egyensúly visszaállítása – ebben az időszakban különösen – hatással van a bőr állapotára is. A stressz a szervezet egyetemes válasza a megterhelő ingerekre, ami nem jó vagy rossz önmagában, hanem a mértéke és a tartóssága számít. (2) A krónikus stressz hatására fokozódik a kortizol nevű stresszhormon termelődése, amely hosszú távon gyulladást, bőrproblémákat, például aknét, ekcémát, sebgyógyulási zavarokat idézhet elő. A stressz csökkentése – akár légzőgyakorlatokkal, természetben töltött idővel vagy jógával –, nemcsak mentálisan hat pozitívan, hanem fizikailag is megmutatkozik, pl. a bőr állapotán.

A kortizol, más néven stresszhormon, a mellékvesekéreg által termelt glükokortikoid hormon, amely kulcsszerepet játszik a szervezet stresszre adott válaszreakciójában. Stresszhelyzetben aktiválódik a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese (HPA) tengely: a hipotalamusz kortikotropin-felszabadító hormont (CRH) bocsát ki, ami serkenti az agyalapi mirigy adrenokortikotropin (ACTH) termelését, ez pedig fokozza a mellékvesekéreg kortizol-elválasztását. A megemelkedett kortizolszint elősegíti a vércukorszint-, a vérnyomás növekedését, és az anyagcsere-folyamatok átrendezését, hogy a szervezet hatékonyan reagáljon a stresszhelyzetre.

A pszichológiai stressz aktiválja a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese (HPA) tengelyt, ami fokozza a kortizol termelését, ezáltal csökkenti a bőr barrier funkcióját. Ez a folyamat növeli a transepidermális vízveszteséget (ez az a jelenség, amikor a víz áthalad az epidermiszen (hámrétegen) és elpárolog a bőr felszínéről), csökkenti a bőr hidratáltságát és a lipidtermelést, így hozzájárulhat bőrgyulladások és krónikus bőrbetegségek kialakulásához vagy súlyosbodásához. (4, 5, 6)

Felhasznált irodalom:

  1. Pullar, J. M., Carr, A. C., & Vissers, M. C. (2017). The roles of vitamin C in skin health. Nutrients, 9(8), 866. https://doi.org/10.3390/nu9080866
  2. Selye, J. (2017). Életünk és a stressz. Budapest: Medicina Könyvkiadó.
  3. Papaccio F., D′Arino A., Caputo S., Bellei B. (2022): Focus on the Contribution of Oxidative Stress in Skin Aging https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9220264/
  4. Magyar Kardiológia Társaság: Krónikus stressz, trauma és gyulladás: hogyan hat mindez a szervezetre?
    https://www.doki.net/tarsasag/kardiologia_paciens/hirek.aspx?nid=134808
  5. Semmelweis Egyetem: Kortizolhiányhoz, vagy akár az egész hormonrendszer felborulásához vezethet a tartós stressz
    https://semmelweis.hu/hirek/2016/06/28/kortizolhianyhoz-vagy-akar-az-egesz-hormonrendszer-felborulasahoz-vezethet-a-tartos-stressz
  6. The impact of stress on epidermal barrier function: an evidence-based review. British Journal of Dermatology, 2019.
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30614527

Forrás: MDOSZ