Hol van a határvonal a húgyúti fertőzés és az inkontinencia közt?

0
10
Hol van a határvonal a húgyúti fertőzés és az inkontinencia közt?
Fotó: primagefactory © 123RF.com

Az a határvonal, ahonnan tudhatjuk, hogy „csak” a húgyúti fertőzés következtében alakult ki az inkontinencia, hogy az alapbetegség gyógyulásával a vizeletszivárgás is elmúlik. Már csak ezért is fontos a diagnózis és a kiinduló oknak megfelelő kezelés.   
– Az átmenetileg jelentkező inkontinencia szerencsére csak ritkábban jelenik meg a húgyúti fertőzés tünetei között. A páciensek ugyanis elsősorban fájdalmas, égő érzéssel járó vizelésre, gyakori vizelési ingerre, alhasi fájdalomra és a hólyag kiürítési nehézségére panaszkodnak – hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ – Prima Medica urológusa. – Mindazonáltal, ha már vizeletszivárgás is tapasztalható, mindenképpen ki kell vizsgálni, hogy valódi, vagy csak átmeneti inkontinenciáról van-e szó.

Mi lehet az inkontinencia oka?

A kivizsgálás során igyekszünk kideríteni, lehet-e más oka a vizelettartási zavarnak. Kikérdezéssel, vizsgálatokkal utánajárunk, állhat-e háttérben például az inkontinencia leggyakoribb típusa, az ún. stressz inkontinencia, amikor is a stressz kifejezés nem pszichés értelemben értendő, hanem fizikai nyomásként. Ilyen stresszt jelenthet például a köhögés, a tüsszentés, a nevetés, egy nehéz tárgy emelése vagy valamiféle mozgás, ami a húgyhólyagot és az vizeletkontrollért felelős izmokat is nagyobb nyomás alá helyezi. Ennek következtében csöppenhet, folyhat el a vizelet. Az inkontinenciának ugyanakkor más típusai is ismertek, mint a késztetéses-, a túlfolyásos-, a funkcionális-, a kevert- és a teljes inkontinencia – mondja Rákász doktor.

A húgyúti fertőzésnél nem mindig elég a sok folyadék

Ha kiderül, hogy „csak” húgyúti gyulladásról van szó, a betegek egy része saját maga kezeli azt, főként bőséges folyadékfogyasztással, pihenéssel, meleg fürdővel, gyógyteákkal, gyógyhatású készítményekkel, gyulladáscsökkentőkkel. Ha azonban a fájdalom nagyon erős, vagy nehezen múlik, azért is érdemes orvoshoz fordulni, mert az elrendelt antibiotikus kezelés a tüneteket rendszerint már egy napon belül jelentősen csökkenti. Első vonalban olyan antibiotikumot szokás felírni, amely az esetek nagy részében beválik, a kezeléssel ellenálló fertőzés, visszatérő hólyaghurut esetén pedig vizelettenyésztés alapján célzott antibiotikus kezelést lehet javasolt. Rákász doktor szerint az orvosi kezelés tehát nem csak a kínzó és kellemetlen tünetek enyhítése végett lehet fontos, de megelőzhet egy esetlegesen szövődményként jelentkező vesegyulladást is.

Forrás: Urológiai Központ – Prima Medica