Ilyen például a napallergia, a viszkető, kivörösödött bőrt, gyakran hólyagos tüneteket okozó fotóallergiás ekcéma. Ezt tulajdonképpen a bőrre felvitt anyagok (szappan, krémek, kozmetikumok – a régebben használt napolajak bergamott-tartalma) ultraviola hatásra aktiválódó bomlástermékei váltják ki. Allergia ellenes gyógyszerek és kenőcsök, gyulladáscsökkentő készítmények és kalcium hatására a tünetek gyorsan elmúlnak.
A napozás közbeni – utáni bőrviszketés a szőrtüszők elzáródása és fertőzése folytán létrejött jelenség. Általában ugyanúgy kezelhető, mint a napallergia. Ha a bőr cserepes, varas, akkor javasolt azt fertőtlenítő oldattal lemosni és szárazon, kenőcs nélkül kezelni.
Beszélni kell még a fotoszenzitivitás okozta reakciókról is, melyek létrejöttében a napozás és néhány gyógyszer hatóanyagának kölcsönhatása játszik szerepet. A gyógyszerek hatóanyaga felerősíti a nap bőrre gyakorolt UV-hatását. Ilyen gyógyszerek főleg az antibiotikumok és a nemszteroid alapú gyulladásgátlók között találhatók. A gyógyszer mellékelt leírása és a gyógyszerész tanácsa eligazítást ad ezekről a mellékhatásokról. Ezek a reakciók már napozás után néhány órával kialakulhatnak, néha ijesztő hólyagos, vörös, duzzadt, ekcémás, viszkető bőrtüneteket produkálva. A jelenség csak a napsugárzásnak kitett felületeken jön létre, pl. a nyaknál jellegzetes, „V” alakú kivörösödött területet hoz létre.
Megjegyzendő, hogy az ilyen allergiás reakciókat néhány növényi hatóanyag is létrehozhatja, így leggyakrabban a citromolajat, mustárt, bergamottot tartalmazó szerekről érkeznek panaszok.
A napsugárzás nem csak vízparton, és nem csak napsütéskor árthat!
A cikk a Zsebdoktor utazóknak c. kiadványban jelent meg,
melyet a shop.galenus.hu oldalon tud megvásárolni.