A nyár kísérő tünetei lehetnek

0
18
A nyár kísérő tünetei lehetnek
Fotó: watcarapol © 123RF.com

A nyárnak, nyaralásnak árnyoldalai is vannak, amelyekkel meg kell küzdeni.

Utazási betegség

A hányinger, émelygés, szédülés gyakran teheti tönkre az utazást, de van néhány tipp, amivel ez mérsékelhető.

  • Győződjünk meg róla, hogy jól helyezkedtünk-e el a járműben, ahol minimálisra csökkenthető a fej és a test mozgása.
  • Ha szükséges, az utazás alatt üljünk félig fekvő helyzetben, és csukjuk be a szemünket.
  • Kerüljük az olvasást az utazás során, és ne nézzünk mozgó tárgyra. Így pl. ne videójátékozzunk, kerüljük az elektronikus eszközök használatát, ill. a filmnézés is hányingert okozhat.
  • Szegezzük tekintetünket a horizontra vagy egy stabil pontra a járművön kívül.
  • Az utazási betegségre hajlamos felnőtteknek célszerű az autóban elöl ülni, vagy akár vezetni. Gyermekek számára úgy állítsuk be a hátsó ülés vagy a gyermekülés magasságát, hogy kinézhessenek.
  • Buszon, ideális esetben, üljünk a jármű elejére. vonattal menetirányban helyezkedjünk el, az ablak felőli oldalon.
  • Repülőgépen lehetőleg a gép közepén foglaljunk helyet, szárnymagasságban (kisebb a mozgás). Ne felejtsük el az ülés szellőzését az arcunk felé irányítani.
  • Hosszabb hajóúton lehetőleg középen (ahol a hajó a legkevesebbet mozog) és a vízszinthez közel elhelyezkedő kabint válasszunk. Ha az időjárás engedi, maradjunk a fedélzeten, amennyi ideig csak lehetséges, hogy a levegőn legyünk.
  • A természetes gyógymódok is enyhíthetik az utazási betegséget (pl. esszenciális olajok, borsmentatea és illóolaj, gyömbértea stb.).

Ez a betegség egyéni érzékenység függvénye is.

Székrekedés

Nem is gondoljuk, hogy ez a probléma a nyaralás, utazás során milyen sokaknál előfordulhat. A megváltozott napirend, a nyugodtabb, lustább programok, talán éppen a mozgásszegényebb napok hozzájárulhatnak a szervezet emésztési rendszerének megbomlásához. Ugyanúgy, mint az evés mennyiségi és minőségi megváltozása, külföldön az eltérő alapanyagok használata nemcsak hasmenést, hanem adott esetben székrekedést is kiválthat. De talán a leggyakoribb ok a pszichés befolyás. Vannak, akik az utazás alatt, vagy idegen helyen képtelenek WC-re menni. Vagy a legkisebb bosszúság vagy izgalom is akadályozhatja a béltranzitot. Ugyanúgy, mint a jelentősebb stresszes események, változások is hasonló eredményre vezethetnek. Az ilyen eseteket természetesen kezelni kell.

Vénás panaszok

A hosszú buszos, autós vagy repülőutak veszélyesek lehetnek a vénás betegségekben szenvedőknél.

Becslések szerint a lakosság 30-35%-ának vannak vénás betegségre utaló panaszai, így lábfájdalom, nehézláb-érzés, lábfeszülés, lábikragörcs, akár látható elváltozások nélkül. Ugyanakkor a látható tüneteket (visszértágulat, bokaödéma, bőrtünet) mutató betegek száma ennél is nagyobb. A vizsgáltak több mint egyharmada számol be panaszai súlyosbodásáról a nap végén, hosszan tartó állás után, ill. éjszaka. A vénás fájdalom a vénás gyulladás által kiváltott érzőideg-ingerület következtében alakul ki. A krónikus vénás betegséget diffúz fájdalom jellemzi.

Fontos tudni, hogy ezt a fájdalmat kifejezetten a vénás gyulladás folyamatát gátló, vénaerősítő gyógyszerekkel lehet csak csillapítani, ilyen esetben a hagyományos fájdalomcsillapítók hatástalanok.

A vénás betegség megelőzését, a kialakulásáért és súlyosbodásáért felelős tényezők kiiktatásával kell kezdeni. A tartós ülő- vagy állómunka, a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozási szokások, a túlsúly, a hormonális változások mind-mind kockázati tényezői lehetnek a betegség kialakulásának. Sokat tehetünk egészségünk megőrzéséért életmódváltással, a túlsúly csökkentésével.

Húgyúti fertőzés

A megnövekedett hőség, a strandolás és a nem megfelelő higiéniai szokások mind hozzájárulhatnak a húgyúti fertőzések kialakulásához.

A probléma a férfiakat is érinti, de náluk jóval ritkábban fordul elő, aminek anatómiai oka van. A férfiak húgycsöve ugyanis jóval hosszabb, mint a nőké, így a nőknél a baktériumok könnyebben és gyorsabban feljuthatnak a húgycső nyílásától a hólyagig, vagy akár a vesemedencébe is, komoly szövődményeket okozva.

A nyári hónapokban a húgyúti fertőzések gyakoribb előfordulásának több oka is lehet. Az egyik ilyen például, hogy a meleg időjárás miatti fokozott izzadás és a nem elegendő folyadékbevitel dehidratációhoz vezethet, ami növeli a fertőzések kockázatát, mert a ritkábban ürülő hólyagban könnyen elszaporodhatnak a baktériumok. A strandok és uszodák vize, ha nem megfelelően kezelt, baktériumokat tartalmazhat, amelyek szintén húgyúti fertőzést okozhatnak. Ezenkívül a nem megfelelő intim higiénia, pl. a helytelen törlési technika vécézés után vagy a rendszeres és alapos kézmosás hiánya, és a túl hosszú ideig viselt vizes, nedves fürdőruhaalsó egyaránt hozzájárulhatnak a fertőzések kialakulásához. Továbbá a tartós idegentestviselés (katéter, különféle fogamzásgátló eszközök stb.), a közelmúltban elvégzett húgyúti műtét és a diabétesz is növelik a betegség kialakulásának kockázatát. A tünetek enyhítéséhez és a gyógyulás elősegítéséhez fontos a sok vízivás, valamint a lédús gyümölcsök fogyasztása – ezek átmossák a húgyutakat, így csökkentik a gyulladást. A szakorvos bizonyos esetekben antibiotikumot írhat fel, amit mindig az utasításoknak megfelelően kell szedni. A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók és egyéb szerek is segíthetnek. A tőzegáfonya jótékony, mert csökkenti a baktériumoknak a nyálkahártyán történő megtapadását.

Herpesz

A kellemetlen, szúró, bizsergő érzéssel kezdődő ajakherpesz a legváratlanabb időpontokban jelentkezhet. Elég hozzá egy stresszesebb nap, rosszul elmosott pohár, megfázás, de bizonyos élelmiszerek fogyasztása miatt is kiújulhat a fertőzés.

A herpesz fertőző betegség, mely testi kontaktussal (csókolózás révén), de akár egy rosszul elmosott pohárral is könnyen terjed. Aki egyszer megfertőződött, számíthat a tünetek ismétlődő megjelenésére. A vírusok ugyanis a szervezetben maradnak, majd az immunrendszer legyengülésével a tünetek időről időre kiújulnak. A vírusellenes hatóanyagú herpeszkrémek mellett fontos, hogy ne piszkáljuk a herpeszt, a krémeket is fültisztító pálcikával, esetleg vattakoronggal vigyük fel az érintett területre.

Forrás: Galenus

A cikk a Patika Magazinban jelent meg.
Keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!

2025. július