Étrend-kiegészítőt csak megbízható forrásból vegyünk

0
845

Az Országos Tisztifőorvosi Hivatalhoz az elmúlt időszakban több olyan lakossági panasz is érkezett, melyekben egyes étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos problémákat jeleztek a vásárlók. A termékek közös jellemzője, hogy azokat külföldön bejegyzett honlapokról lehet megrendelni, forgalmazásukat – a hazai szabályokat megkerülve – nem jelentették be. Előfordul az is, hogy egy-egy termék olyan összetevőt tartalmaz, amelyet kifejezetten tilos felhasználni az Európai Unió területén.

Magyarországon – az Európai uniós szabályoknak megfelelően – az étrend-kiegészítő készítményeket legkésőbb a termék első forgalomba hozatalakor az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézeténél (OÉTI) kötelező bejelenteni.

Az elmúlt időszakban több lakossági panasz is érkezett az Országos Tisztifőorvosi Hivatalhoz olyan – például gyors fogyást ígérő (Fogyókúra Forte, Weight Loss, Raspberry Ketone Forte) – termékekkel kapcsolatban, amelyeket az OÉTI-hez nem jelentettek be, azokat a bejelentési és engedélyeztetési folyamatot megkerülve külföldi internetes oldalakon keresztül hozzák forgalomba.

 

Veszélyesek lehetnek a „csodaszerek”

 

Az ÁNTSZ felhívja a lakosság figyelmét, hogy a nem ellenőrzött forrásból beszerzett, ismeretlen eredetű és összetételű „csodaszerek” közegészségügyi kockázatát nem lehet megítélni, így azok veszélyeztethetik a fogyasztók egészségét.

A készítményeket gyakran olyan weblapokon hirdetik, ahol a forgalmazóra vonatkozó információkat nem tüntetik fel, a weblap üzemeltetője sokszor egy harmadik országban van bejegyezve, ezért hatáskör és illetékesség hiányában az egészségügyi hatóságnak nem áll módjában eljárást lefolytatni a forgalmazóval szemben.

További problémát jelent, ha egy termékről tudható, hogy az tiltott összetevőt tartalmaz, melyek közül visszatérő problémát okoz például a Hoodia gordonii növényi komponens. Internetes weblapokon hozzáférhető a Hoodia p57 megnevezésű, gyors fogyást ígérő étrend-kiegészítő készítmény. Ezt ugyan a forgalmazó bejelentette az OÉTI-hez, de a dokumentáció értékelése során megállapították, hogy összetevői között megtalálható a Hoodia gordonii, amely az Európai Unióban új élelmiszernek tekintendő, közösségi szintű engedélyezés hiányában a fogyasztók egészségét veszélyeztetheti, emiatt nem forgalmazható.

Mikor kell gyanakodnunk?

  • Felhívjuk a vásárlók figyelmét, hogy saját egészségük védelme érdekében kerüljék az olyan étrend-kiegészítőket, amelyek bizonytalan forrásból származnak.
  • Gyanakodjanak, ha az internetes oldalon hirdetett készítmény előállítóját, illetve magyarországi forgalmazóját, bejelentőjét nem lehet nyomon követni, ha a hirdető neve, székhelye, a kapcsolattartásra, elérhetőségre vonatkozó adatok (pl. e-mail cím) egyértelműen nem azonosíthatók.
  • Az ÁNTSZ felhívja továbbá a lakosság figyelmét, hogy csak biztosan azonosítható forrásból származó, magyar nyelvű tájékoztatóval ellátott terméket vásároljanak.

Kiemelten ellenőrzik az étrend-kiegészítőket

A Népegészségügyi Szakigazgatási Szervek folyamatosan figyelemmel kísérik a forgalomba kerülő étrend-kiegészítő készítményeket, illetve különleges táplálkozási célú élelmiszereket, gyanú esetén megteszik a szükséges intézkedéseket. Az idén ún. munkatervi feladatként a népegészségügyi szakigazgatási szervek kiemelten ellenőrzik ezt a területet. Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal útmutatása alapján több ütemben veszik górcső alá az étrend-kiegészítő készítményeket, így például a potencianövelőket, fogyást ígérő termékeket, továbbá az ezek forgalmazásával foglalkozó üzleteket.

Az étrend-kiegészítőkről további információk

az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet honlapján:

  • általános információk: http://www.oeti.hu/?m1id=1&m2id=124
  • bejelentett étrend-kiegészítők listája: http://www.oeti.hu/download/etrendabc.pdf
  • alkalmazásra nem javasolt gyógynövények listája: http://www.oeti.hu/?m1id=1&m2id=54
  • Vegyem? Ne vegyem? Egyem? Ne egyem? Étrend-kiegészítők és hatóanyagaik – Mi az igazság? http://www.oeti.hu/download/etrend-kiegeszitok_es_hatoanyagaik_nyomtatvany.pdf

ÁNTSZ