Fontos információ parlagfű allergiásoknak!

0
457
Fotó: 123rf.com

Már csak három hónapja maradt a szükséges vizsgálatok elvégeztetésére, ha a tüneti kezelés helyett idén az allergén immunterápiát választja. A kivizsgálásról, és a május végéig kezdhető kezelésről dr. Balogh Katalin allergológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát kérdeztük.

Még tovább tarthat a parlagfűszezon?
A parlagfű allergiáról tudjuk, hogy nagyon gyakori, sokan küzdenek a növény virágzásának időszakában allergiás tünetekkel. A pollennaptár szerint a parlagfűszezon augusztus közepétől október közepéig tart, ám az időjárástól függően ennél hosszabb is lehet. Az utóbbi években sem volt ritka az elhúzódó júniusi esőzéseket követő, hirtelen érkező és tartós meleg, emiatt a parlagfű pollenek már július végén megjelentek a levegőben. Ha az ősz enyhe, a pollenek akár október végéig tüneteket okozhatnak. A tendencia várhatóan folytatódik, ugyanis a globális felmelegedés miatt, tíz évente 3-5 nappal hosszabbodnak a pollenszezonok.

Extrém pollenterhelés vár a parlagfű allergiásokra
Egy köbméterben 30 pollen szükséges ahhoz, hogy az allergiás tünetek kialakuljanak. Ehhez képest hazánkban már alacsony parlagfű pollenkoncentráció esetén is 400 darab pollen van 1m3 levegőben, tehát a tüneteket okozó szint több mint tízszerese. Ha magas a pollenkoncentráció, akkor 700-800, de a parlagfűvel erősen szennyezett városokban akár az ezret is elérheti a köbméterenkénti pollenszám

„Nem véletlen tehát, hogy ilyen sok parlagfű allergiás él az országban – 1,5 millió, vagy még több. Akinek egy pici hajlama is van az allergiás betegségekre, olyan töménységben kapja a parlagfű pollent, hogy nagy eséllyel allergiássá válik rá.”

Ki kezdheti idén az allergén immunterápiát?
Ha Önnél még nem került sor a parlagfű allergia kivizsgálására, de az előző nyáron, nagyjából július végétől október végéig tartósan tüsszögés, orr-, torok- és szemviszketés, köhögés és orrdugulása jelentkezett, akkor idén, még a tünetek megjelenése előtt forduljon szakemberhez! Ha bebizonyosodik, hogy a panaszait parlagfű allergia okozza, a megfelelő kezeléssel enyhíteni lehet a tüneteket és megelőzni a szövődményeket. 

Ha már régebben – a szakmai ajánlás alapján 2 éve fennálló panaszok esetén – diagnosztizált parlagfű allergiás, de elégedetlen az eddigi kezelések eredményével, vagy nem szeretne állandóan, minden szezonban gyógyszert szedni, akkor megkezdheti ebben az évben az allergén immunterápiát, amennyiben a vizsgálatok és a szakember döntése alapján alkalmas rá.

Különbségek az allergén immunterápia és a hagyományos tüneti allergia kezelés között

Allergén immunterápiaHagyományos tüneti kezelés
Csak a tüneteket kezeli?

NemIgen
Hat az immunrendszer működésére?
Igen, az immunrendszert hozzászoktatja ahhoz az anyaghoz, amire a beteg allergiás, így a kezelés után már nem jelentkeznek az allergiás tünetek.Nem
Tartós eredményt hoz?

Igen, a min. 3 éves kezeléssel akár 10-12 év tünetmentesség érhető el. Nem. Minden évben, amikor a tünetek jelentkeznek, újra használni kell a készítményeket.
Kivizsgálásra szükség van előtte?

IgenIgen
Gyerekeknél alkalmazható?

Igen, gyermektől függően, átlagosan 5 éves kortól kezdődően, amikor a készítményt a szájában tudja tartani annyi ideig, hogy a hatóanyag a nyelv alól felszívódjon.Igen, az egyes készítményekre vonatkozó előírások szerint.
Befolyásolja az allergiás szövődmények kialakulását?

Igen, az allergén immunterápia bizonyítottan képes csökkenteni a további allergiák és az asztma kockázatát.Nem, mivel nem hat az immunrendszer működésére.
Mikor kell elkezdeni a szedését?

Az allergén növény virágzása előtt minimum két hónappal.Pollenszezonban, amikor a tünetek jelentkeznek.

Felesleges tesztek helyett, bízza allergológusra a kivizsgálást!
Dr. Balogh Katalin
hangsúlyozza, hogy a kezelés megkezdéséhez szükséges vizsgálatokat az allergológus javaslata alapján ajánlott elvégeztetni. 

„Az elérhető laborvizsgálatok skálája széles, ám a betegeknek éppen ezért nehéz is eligazodni az egyes vizsgálatok között. Hogy mikor melyik indokolt, melyik eredményből mire következtethetünk, hogyan értékeljük a laborleletet a tünetekkel összhangban – ezekben a kérdésekben allergológus tud szakszerű választ adni, sok esetben felesleges kiadásoktól és szükségtelen vizsgálatoktól megkímélve a beteget.”

Milyen vizsgálatokra lehet szükség?
Ha panaszaival allergológushoz fordul, elsőként egy hosszabb beszélgetésre készüljön. A diagnózis szempontjából fontos, hogy például mikor, hol és milyen rendszerességgel jelentkeztek a tünetei, pontosan mit tapasztal, szed-e valamilyen gyógyszert. Nagyon el lehet rontani a diagnózist, ha az ember nem kérdezi ki alaposan a beteget. Az a jó teszt, ami a beteg panaszát támasztja alá – hangsúlyozza dr. Balogh Katalin. A beszélgetés során az orvosban már körvonalazódik a diagnózis, ennek megerősítésére javasolja célzottan az allergiateszt elvégzését, ez lehet bőrteszt vagy vérteszt. A vizsgálatok a szervezetben termelt ellenanyag – IgE – emelkedett mértékét mutatják meg azzal az anyaggal szemben, amire a beteg allergiás. A teszt eredményét az allergológus összeveti a beteg panaszaival, a kettőt mindig összhangban értékeli.

Fotó: 123rf.com

A molekuláris allergia diagnosztika szerepe a kivizsgálásban
A vértesztek kapcsán fontos megemlíteni, hogy az utóbbi években elérhető a komponens alapú allergiavizsgálat is. A molekuláris allergia diagnosztika néven is ismert eljárás segítségével nemcsak az egyes allergének egészét, hanem annak egyes összetevőit is vizsgálni tudjuk. Parlagfű allergiások számára ez azért lehet hasznos, mert allergén immunterápiás kezelés előtt így meg lehet határozni, hogy az adott beteg esetében, a parlagfű allergén melyik összetevője okozza a tüneteket.  Ha a parlagfű specifikus, fő komponensére magas ellenanyagszintet kapunk a vizsgálattal, akkor az immunterápiát mindenképp érdemes elkezdeni, mert várhatóan – 80% feletti valószínűséggel – hatásos lesz.

Nem minden allergológus végez immunterápiás kezelést
Kevés az allergológus hazánkban, és – a környező országokhoz képest – kevés az immunterápiás központok száma az országban. A Budai Allergiaközpont főorvosa szerint az internetnek köszönhetően azonban az emberek az utóbbi években egyre tájékozottabbak, így könnyebben is juthatnak el a megfelelő szakemberhez.

Forrás: Budai Allergiaközpont