Fülzsírdugó? – Előzzük meg a kialakulását!

0
1911
Fotó: gettyimages.com

A fülzsír nagyon fontos funkciót tölt be a fülben, ám nem megfelelő ápolás mellett mennyisége oly mértékben felhalmozódhat, hogy füldugulást, halláscsökkenést, fülzúgást is okozhat! Ha önnél is visszatérő panasz a fülzsírdugó kialakulása, akkor érdemes megfogadnia dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ orvosának tanácsait a probléma megelőzéséhez.

Ápol és véd

A fülzsírt a hallójáratban levő faggyúmirigyek termelik, védi és hidratálja a fület. Nélküle a fül érzékeny bőre kirepedne, ezáltal megnőne a fertőzések kockázata, hiszen a sérült bőrön a különböző kórokozók is könnyebben átjutnak. A fülzsír bizonyos értelemben tisztító funkciót is ellát. A hallójáratba bejutó apró szennyeződések, por, megtapad benne és a hallójáratból kifelé ürülő fülzsírral együtt távozik. Ahhoz, hogy szerepét el tudja látni, fontos a fület megfelelően ápolni.

A fültisztító pálcika veszélyei

Alkati kérdés is lehet, van, akinél eleve több fülzsír termelődik, illetve nyáron, a fokozott verejtékezés miatt is megnő a mennyisége. Emellett a helytelen fültisztítás miatt is lehet, hogy egyeseknél visszatérő panaszt okoz a fülzsír felhalmozódása, a fülzsírdugó kialakulása – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika. A legtöbben ma is fültisztító pálcikát használnak a fül tisztításához, ám ezzel gyakran épp ellenkező hatást érnek el: a fülzsírt nem kifelé, hanem befelé tolják, a dobhártya irányába. Sokan erről már csak akkor szereznek tudomást, ha a fülzsír idővel itt felhalmozódik és kellemetlen viszketést, füldugulást, halláscsökkenést vagy fülzúgást okoz.

Fotó: 123rf.com

5 tanács a helyes fülápoláshoz

  1. Ne tisztítsa túl gyakran! A túl gyakori – ez szintén alkati kérdés, függ a termelődő fülzsír mennyiségétől is, de naponta semmiképp sem szükséges – fültisztítás miatt a fül kiszáradhat, emiatt könnyen fel is sérthetjük a fültisztító pálcikával.
  2. Ne dugjon semmit a fülébe! Sokan megszokásból is babrálják a fülüket napközben, az éppen kezük ügyébe kerüő hajcsattal például, ezzel azonban még komolyabb sérüléseket okozhatnak a hallójáratban, vagy akár a dobhártyán.
  3. Hetente 1-2 alkalommal a hallójáratba cseppentett paraffin vagy olívaolaj használata megkönnyíti a fülzsír spontán távozását és kisebb az esélye, hogy a fülzsír dugót képezve összegyűlik a hallójárat mélyén.
  4. Panaszok esetén forduljon orvoshoz! Amennyiben halláscsökkenést, füldugulást, fülzúgást tapasztal, ne próbálja meg egyedül, házi praktikával kezelni a problémát! Fül-orr-gégészeti rendelőben pár perces, fájdalommentes beavatkozással, szakember segítségével szabadulhat meg a fülzsírdugótól.
  5. Akinél rendszeresen nagyobb mennyiségben termelődik fülzsír, mindenképpen érdemes a nyári fürdési szezon előtt, mielőtt még bármi panaszt okozna, hallójárat tisztításra jelentkezni fül-orr-gégésznél, így gyakran megelőzhető a kellemetlen hallójárat gyulladás.

Fül-orr-gége Központ