Nehéz meghatározni azt az életszakaszt, amikor először vásárolhatunk okostelefont a gyermekünknek. Bár ennek az eszköznek megvannak a maga előnyei, kockázatokkal is jár. Vajon mi lehet az alapja a helyes döntés meghozatalának?
Gyermekünk okostelefont kér ajándékba? Az ötlet csábító lehet számunkra is… Úgy vélhetjük, hogy ezzel önállóbbá, bizonyos szempontból felelősségteljesebbé tehetjük őt, miközben bármikor lehetőségünk van a kapcsolattartásra. Internet-hozzáférést is biztosítunk neki, kinyílik számára a világ, valószínűleg nőni fog a (nem mindig megfelelő) kontaktusok száma többek közt a barátaival, más emberekkel. De mikor jön el a megfelelő pillanat arra, hogy rábízzunk egy ilyen eszközt a gyerekre? Hiszen az internetezés a hasznossága mellett a gyermek számára még nem ismert, jókora veszélyekkel is jár.
Fokozatosan szoktassuk hozzá
Az életkor az egyik legfontosabb kérdés ebben a témában. Szakemberek véleménye szerint
- 3 éves kora előtt ne adjunk a gyermek kezébe semmilyen elektronikus eszközt,
- 3 és 8 év között időről időre belenézhet pl. egy táblagépbe, miközben mellette vagyunk.
- Ami az okostelefont illeti, tanácsos, hogy leginkább játékot mutassunk neki rajta. Ám lehetőleg ne játsszon mindennap, és ez a tevékenység ne zavarja az egyéb játékidőt, a házi feladat elvégzését vagy a testmozgásra szánt időt.
Fontos, hogy csak mértékkel és fokozatosan szoktassuk hozzá a gyermeket az új technológiákhoz. Javasolható, hogy az okostelefon és a tablet használatát együttesen legfeljebb napi 30 percre korlátozzuk. Nyolcéves kor után ez az időtartam 1-1,5 órára nőhet naponta, mindig ragaszkodva ahhoz a feltételhez, hogy mindez nemmehet a gyermek más (iskolai, sport- stb.) tevékenységének, kötelezettségének a rovására.
A 3-6-9-12-es szabályrendszer
A fenti javaslatok kiegészítik a Serge Tisseron francia gyermekpszichiáter által leírt 3-6-9-12-es szabályrendszert.
- Eszerint 3 éves kortól kezdve állítsunk fel világos szabályokat bármely elektronikus eszköz használatára. Például az igénybevétel helyét korlátozzuk a közös lakóterületekre, az étkezés és a lefekvés előtti időszak eleve legyen kizárt a használatból.
- A 6. és a 9. életév között pedig ajánlott beszélgetni a gyermekkel arról, hogy mit néz ezeken a képernyőkön, milyen műveleteket végez.
- A neves francia pszichiáter szerint 9 és 12 év között határozhatjuk meg pontosabban azt az életkort, amelytől kezdve használhat a gyermekünk okostelefont.
- 12 éves kor után a 3-6-9-12-es szabályrendszer szerint a gyermek már egyedül internetezhet, a szülővel együtt meghatározott időtartamok betartásával. Éjjel természetesen kapcsoltassuk ki vele a telefont, számítógépet stb. Ha megvesszük a mobilt, a szakember által felállított szabályokat a gyermek egyéni érettségének függvényében alkalmazzuk.
Érettség kérdése – további javaslatok
Természetesen elsősorban a szülő feladata, hogy felmérje a helyzetet, és szánjon időt a teendők átgondolására. Ha a gyermek elegendő érettséget mutat, az említett irányelvek szerint megjutalmazhatjuk, ünnepi alkalmakkor is jól végiggondolt ajándék lehet az okostelefon.
Hogy könnyebben felmérhessük gyermekünk érettségét az okostelefon használatának szempontjából, vegyük figyelembe, hogy sikerült-e már betartania azt, amit eddig kértünk tőle más hasonló tevékenységekkel kapcsolatban (például a tévénézés vagy a videójátékok időtartamára vonatkozóan). Ha azt tapasztaltuk, hogy ezeknek a használatában sem tudja korlátozni magát, lehet, hogy még korai megvásárolni számára az okostelefont. Kapjon időt arra, hogy fokozatosan megtanulja betartani az ő korában érvényes szabályokat, ám ehhez pontosan meg kell határoznunk, hogy mit várunk tőle. Ne befolyásolja a döntésünket, ha gyermekünk arra panaszkodik, hogy ő az egyetlen a barátai között, akinek még nincs okostelefonja. Biztosítsuk őt arról, hogy el fog jönni az idő, amikor őt is alkalmasnak találjuk rá. Persze ez a döntés jókora konfliktusok forrása lehet a családban, nehéz a gyermeknek elfogadnia, és bonyolítja a vele való kapcsolatunkat. Segít, ha megbeszéljük, mikor kaphatja meg az okostelefont. Ha erre a kérdésre nem adjuk meg az egyértelmű választ, a gyermek folyamatosan sürgetni fogja, rontva a családi légkört – figyelmeztetnek a pszichológusok.
Forrás: Galenus
A cikk a Patika Magazinban jelent meg. Keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!
2024. december