Már fiatalon tehetünk a megelőzésért
Valamennyien aktív és teljes életet szeretnénk élni, idős korunkban is. De mi tehetünk abban az esetben, ha a csontjaink nem hajlandóak engedelmeskedni? Tévhit, hogy a csontritkulás idős korban alakul ki – az igazság az, hogy egy egész életen át tartó folyamat eredménye, ami ellen már most is lehet tenni.
A csontok egészsége szoros összefüggésben áll a fizikai aktivitással
A csontszövet a szervezet egyik legaktívabban megújuló részének számít, amely 7-10 évente lecserélődik. Ehhez azonban nem elegendő a vitaminpótlás – szükség van a csont- és izomrendszer rendszeres, célzott terhelésére is. Szabó Klára, a Sherlock Rehab vezető gyógytornász, manuálterapeutája szerint az olyan mozgásformák, mint a futás, túrázás, nordic walkingozás, táncolás, trambulinozás vagy az izomerősítő edzések segítenek fenntartani és újraépíteni a csonttömeget.

A csonttömeg kismértékű csökkenése természetes, a csontritkulás már nem az. Akkor válik kórossá, ha a csonttömeg és mésztartalom olyan mértékben csökken, hogy a csontok törékennyé válnak – több csontsejt bomlik le, mint amennyi újraépül.
A csontritkulást bizonyos betegségek felgyorsíthatják, ahogy az egészségkárosító tevékenységek – a dohányzás, a túlzott cukorbevitel, a szénsavas üdítők fogyasztása – is hozzájárulhatnak a kialakulásához, mert kivonják a csontokból a kalcium tartalmat. Vannak olyan gyógyszerek is, – a kortikoszteroidok, a véralvadásgátlók, egyes epilepszia elleni szerek, vagy a gyomorsav csökkentésére használt protonpumpa-gátlók, amelyeknek szintén szerepük lehet az osteoporosis megjelenésében.
Forrás: sherlockrehab.hu