Refluxos? Orvosi kezeléssel és életmódváltással gyógyulhat

0
202
Fotó: 123rf.com

A reflux egy sokakat érintő betegség, amely nem csak a mindennapokat megnehezítő tüneteket okozhat, de kezeletlenül növelheti a nyelőcsődaganat előfordulását és ronthat számos más betegség állapotán. Éppen ezért fontos tisztában lenni az orvosi kezelés jelentőségével és a rizikófaktorokkal is, amelyek közül számos életmódváltással kiküszöbölhető. Ezeket összegezte dr. Sárdi Krisztina, az Életmód Orvosi Központ belgyógyász gasztroenterológusa. 

Gyomorégéstől a mellkasi fájdalomig

Refluxról akkor beszélünk, ha a gyomorsav vagy a gyomorsavval keveredett táplálék visszajut a nyelőcsőbe, sőt, akár a garatba, szájüregbe is felkerül. A magyar felnőtt lakosság 20-30 százaléka küzd reflux betegséggel, de időnkénti vagy visszatérő gyomorégést a felnőttek több mint 50 százaléka tapasztal. 

Leggyakoribb panasz a gyomorégés, émelygés, savas felböfögés, rossz szájíz, kellemetlen lehelet. Az égő érzés a mellkas középvonalában, a szegycsont mögött is jelentkezhet, kisugározhat a nyak, az áll és lapocka felé. Súlyos mellkasi fájdalom esetén el kell különíteni a szív koszorúérszűkület okozta fájdalomtól. A jellegzetes tünetek mellett úgynevezett atípusos, más szerveket érintő tünetek is felléphetnek, mint rekedtség, köhögés, nehézlégzés. 

Kezeletlenül akár súlyosabb betegséghez is vezethet

A reflux nem csupán kellemetlenség, kezeletlenül ugyanis súlyosbítja az asztmás tüneteket, különösen, ha az asztmás panaszok étkezést követően, illetve lefekvéskor, fekvő helyzetben jelentkeznek. Az éjszakai saváttörésnek nevezett jelenség pedig nemcsak a pihenést zavarja meg, de az éjjeli savas visszafolyás veszélye lehet, hogy a folyadék a légcsőbe és a tüdőbe jut, és visszatérő tüdőgyulladást és hörghurutot okoz. A krónikus köhögés, torokfájás és -gyulladás, sőt a savós középfülgyulladás mögött is rejtőzhet a reflux betegség.

– Nem szabad elhanyagolni ezt a kezdetben inkább csak enyhe tünetekkel járó betegséget, hiszen az elhúzódó, hosszú ideje fennálló reflux betegségnél nyelési nehezítettséggel járó hegesedés, szűkület, fekélyek, rákmegelőző állapot, illetve nyelőcsődaganat alakulhat ki. Mindezek mellett a reflux betegség okozta társbetegségek, a krónikus hangszalaggyulladás, a visszatérő arcüreggyulladás, szívritmuszavarok, alvászavarok, fogszuvasodás esetén fontos felismerni és kezelni a háttérben húzódó emésztőszervi betegséget – hangsúlyozza dr. Sárdi Krisztina, az Életmód Orvosi Központ belgyógyász gasztroenterológusa. 

Hogyan csökkenthetjük életmóddal a reflux súlyosságát?

– A reflux betegség esetében mindenképpen időben forduljunk orvoshoz, megfelelő terápiával ugyanis nem csak a panaszok szüntethetők meg, hanem elkerülhetők az esetleges szövődmények kialakulása. A kezelés első pillére az életmódváltás. Általánosságban az étkezés és a mozgás terén ajánlott bizonyos változtatásokat megtenni, valamint elhízás esetén a testsúlycsökkentés elkerülhetetlen a refluxszal küzdő pácienseknek – ismerteti Sárdi doktornő. – A dietetikus és a mozgásterapeuta személyre szabott programmal teszik hatékonnyá és biztonságossá a folyamatot, de néhány általános szabály mindenkire érvényes lehet.

– A reflux-betegnek gyakran, de keveset kell ennie, mert a túlterhelt gyomornál nagyobb a valószínűsége a visszacsorgásnak. A túl híg gyomortartalom is könnyebben jut vissza a nyelőcsőbe, ezért – különösen lefekvés előtt – nem szabad sok folyadékot fogyasztani, lefekvés előtt 2-3 órával már ne étkezzünk. Kerülendők a zsíros és csípős ételek, a szénsavas italok, a paradicsomos ételek, a kávé, a csokoládé és a menta.

– A kímélő mozgás javíthat a panaszokon. E tekintetben ugyanakkor körültekintően kell mozgásformát választani, ugyanis az olyan magas intenzitású edzésformák, mint a súlyemelés, futás vagy kerékpározás ronthat a refluxos tüneteken. Refluxra hajlamosaknak jobb választás a gyaloglás, az úszás vagy a jóga, illetve a személyre szabott mozgásprogram.

– Érdemes kizárni a hajlamosító tényezőket, mint a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás.

– Külön figyelmet érdemel a stresszkezelés, a stressz ugyanis önálló rizikófaktora a refluxnak. Mivel a stresszt kiküszöbölni nem tudjuk az életünkből, a feldolgozása lehet a jól járható út, amelyben érdemes pszichológus, mentálhigiénés szakember segítségét kérni

Forrás: Életmód Orvosi Központ