Hamarosan nyitnak a strandok, emiatt pedig jó néhányan úgy érzik, nagyon gyorsan le kellene adniuk a fölös kilókat. Nem is lehetetlen 4-6 hét alatt eredményeket elérni, de vajon milyen következményei lehetnek a villámfogyásnak, milyen veszélyeket rejthet a túl gyors súlyvesztés és mit tehetnek azok, akik nem boldogulnak a testsúlycsökkentéssel? Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista válaszolt a kérdésekre.
Mit jelent az, hogy túl gyors fogyás?
Az egészséges és tartós fogyás mértéke heti 0,45-0,9 kg, vagyis ami ennél nagyobb mértékű, az túl gyorsnak tekinthető. Az ilyen gyors fogyáshoz jellemzően a nagyon alacsony kalóriatartalmú, vagyis 800 Kcal/napnál kevesebb kalóriát tartalmazó diéták és a megvonásos étrendek vezethetnek, amit sokan azért választanak, mert úgy érzik, emellett nincs szükség mozgásra.
– A fogyókúrák elején jellemző a gyorsabb ütemű súlyvesztés, ami vízvesztésnek is nevezhető és teljesen normális. Ha ugyanis kevesebb kalóriát fogyasztunk, mint amennyit a szervezet felhasznál, a test elkezd a glikogénnek nevezett energiaraktárból gazdálkodni. A testben lévő glikogén vízhez kötődik, így amikor glikogént használunk fel üzemanyagként, a szervezet ezt a vizet is felszabadítja. Miután pedig a szervezet elhasználta glikogénraktárait, az egészséges fogyás heti 0,45-0,9 kg-nál stabilizálódik. A felesleg leadása azonban csak a „csata” felét jelenti, a valódi kihívás a testsúly megtartása. Azok, akik drasztikus fogyókúrát folytatnak, annak befejezése után általában visszaszedik a leadott súlyt. Azok viszont, akik lassan, fokozatosan szabadultak meg a kilóktól, nagyobb eséllyel meg is tartják az egészséges súlyukat. Ennek többek közt az az oka, hogy a lassabb fogyás az egészséges szokások bevezetésére épít, amit sokkal könnyebb megtartani, mint szélsőségesen alacsony kalóriamennyiségen élni hosszabb ideig – mondja Mutnéfalvy doktor.
Milyen kockázatai vannak a túl gyors fogyásnak?
A túlzottan erős megszorításokra épülő, drasztikus diéták nagyon gyakran nem csak kalóriamennyiségben, de tápanyagokban is szegények, ami hetek alatt az alábbi egészségi problémákhoz vezethet.
Izomtömeg vesztés
A súlyvesztés nem feltétlenül egyenlő a zsírvesztéssel. A túl gyors fogyás kapcsán elsősorban a víz- és az izomtömegvesztés dominál. Egy kutatásban például azt találták, hogy azok, akik nagyon alacsony kalóriatartalmú étrendet követtek, hatszor annyi izomtömegvesztést könyvelhettek el adott idő alatt, mint akik csak kisebb mértékű kalóriamegvonást alkalmaztak.
Lelassult anyagcsere
Az anyagcserét az határozza meg, hány kalóriát „égetünk” egy nap alatt, a lassabb anyagcsere tehát azt jelenti, hogy kevesebbet. A drasztikus diéták két ok miatt is lassítják az anyagcserét: az egyik az izomtömeg csökkenés, a másik az anyagcserét szabályozó hormonok, például a pajzsmirigy hormon szintjének csökkenése. Ráadásul ez az alacsonyabb szintű anyagcsere akkor is hosszú ideig fennáll, amikor már befejeztük az erős diétát.
Esetleges tápanyaghiány
Egy nagyon alacsony kalóriatartalmú étrenddel nehéz elégséges tápanyagot, például vasat, folsavat, B12 vitamint bevinni a szervezetbe. Tápanyaghiányra utaló tünet lehet többek közt a hajhullás, a kimerültség, a legyengült immunrendszer miatt kialakuló fertőzések, a gyengülő csontok.
Epekő nagyobb kockázata
Az epehólyagban kialakuló kövek a túl gyors fogyás fájdalmas következményei lehetnek. Normális esetben az epehólyag emésztőnedvet bocsát ki, hogy lebontsa és emészthetővé tegye a zsíros ételeket. Ha nagyon keveset eszünk, akkor az epehólyagnak nem kell kibocsátania ezt az emésztőnedvet, így a benne lévő anyagok leülepedhetnek és összetapadhatnak. Így alakulhatnak ki az epekövek, amelyek emésztési zavarokat és akár súlyos rohamot is okozhatnak.
További mellékhatások
A komoly megvonásos diéták olyan mellékhatásokkal is járhatnak, mint az izomgörcsök, a hasmenés vagy székrekedés, az irritabilitás, a fázékonyság, a kiszáradás.
Mutnéfalvy doktor szerint tehát mindenképp kerülni kell a túl gyors fogyás drasztikus lehetőségeit, és a biztonságos, tartós súlyvesztésre kell törekedni.
Mit lehet tenni, ha nem indul be a fogyás?
Előfordul, hogy valakinél nagyon nehezen vagy éppen sehogyan sem indul be a fogyás. Mivel pedig az elhízás önmagában is betegség, ezért ennek kivizsgálásában és a helyzet kezelésében sokszor szükséges orvosi közreműködés, hiszen például számos hormonális betegség oka és következménye is lehet a makacs túlsúly. Érdemes utánajárni, nincs-e pajzsmirigy betegség, inzulinrezisztencia, cukorbetegség, leptin rezisztencia, agyalapi mirigy probléma, policisztás ovárium szindróma vagy más endokrinológiai probléma a háttérben. Az is elképzelhető, hogy valakinek – különösen jelentős túlsúly esetén – gyógyszeres segítségre van szüksége a fogyáshoz – hangsúlyozza dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista. – Az életmódváltás azonban így is szükséges, de ha emellett a hormonális eredetű betegségeket is kezeljük, azzal nagy lépést tehetünk a tartós fogyás felé.
Forrás: Endokrinközpont