A szteroidon kívül mi segíthet még az ízületi gyulladásban?

0
445
Fotó: gettyimages.com

Az ízületi gyulladás a komoly fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal jelentősen befolyásolja a betegek életét, akik közül azonban sokan azt hiszik, csak a szteroidok segíthetnek a panaszaikon. Holott dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, a neurálterápia – és a HKO / TCM szakorvosa, fájdalomspecialista szerint más gyógymódok is eredményesek lehetnek.

Több nőt érint az ízületi gyulladás

Az ízületi gyulladás (osteoarthritis) során – pl. autoimmun eredetű betegség esetében – az érintett saját immunrendszere támadja meg az ízületet borító porcot. Ennek következtében fájdalom, merevség, duzzanat jelentkezik, később az érintett ízület deformálódhat is.

Tények az ízületi gyulladásról:
– Leggyakrabban a kezeket, a csípőt, a térdet érinti.
– Nőknél gyakrabban jelentkezik.
– A panaszok jellemzően 40 éves kor felett tűnnek fel, bár fiatalabb korban sem kizárható az ízületi gyulladás. 50-60 év fölött jóval nagyobb rá az esély.
– A gyulladás okozta fájdalom szinte hetek alatt kialakulhat, és lassan romolva a munkaképességet és az életminőséget is befolyásolja.    

Milyen hatóanyagok segíthetnek?

Az ízületi gyulladás jelenleg nehezen, komplex kezelésekkel gyógyítható. Kezelésében természetesen a gyulladás csökkentése áll a középpontban, ami a páciens személyére, panaszaira, általános állapotára szabva történhet meg. Milyen hatóanyagok jöhetnek szóba?

Fotó: 123rf.com

A paracetamol tartalmú fájdalomcsillapítók segítenek a közepes erősségű fájdalmon, a nem szteroid gyulladáscsökkentő krémek pedig akár közvetlenül a fájó ízületre kenve is alkalmazhatók, így a duzzanatot is csökkentik. Ugyancsak a bőrön át szívódnak fel a kapszaicin tartalmú krémek, amelyek blokkolják a fájdalomérzet útját. A tramadol tartalmú szereket jellemzően a betegség belobbanásakor rendeli el az orvos, a codeint tartalmazó gyógyszereket pedig komoly fájdalmak esetén írhatók fel. Arnold doktor szerint természetesen a kortokoszteroid tartalmú készítményeknek is van létjogosultsága, erős fájdalmak esetén például az ízületbe injektálva gyors és hatékony segítséget jelenthetnek

Mi segíthet még?

Lágylézer
A lágylézer terápiában alacsony energiájú, infravörös lézersugárral történik a kezelés, amely a biostimuláció hatására épít, többek közt csökkenti az ödémát, ezáltal a gyulladás lehetőségét, javítja a sejtszintű energiaforgalmat, elősegíti a szövetek regenerációját, segíti a sejtfunkciók visszaállítását és támogatja a sejtek oxigénellátását, az erek újraképződését. Külön előnye, hogy jól kombinálható más, akár klasszikus kezelésekkel is és nem allergizál.

Akupunktúra
Ízületi gyulladásnál nagyon jól beválik a test akupunktúra, amelyet – akár önálló eljárásként, akár kiegészítő módszerként – csak orvos végezhet. A kezelések során elsődleges cél a fájdalom csökkentése és a gyulladás megszüntetése, de az akupunktúrával tulajdonképpen az egész szervezet élettani egyensúlya állítható vissza. Szakértő kezekben a módszer a krónikus és az akut fájdalmak idején is jelentős támogatást képes nyújtani azoknak a páciensnek is, akik korábban csak gyógyszerekkel tudták elviselni a gyulladásos fájdalmakat. 

Neurálterápia

– Az idegrendszer behálózza a testet, és közvetíti a test perifériás részei felől az ingereket, így a fájdalmat is az agy felé. Ebben a hálózatban azonban blokkok alakulatnak ki, például egy krónikus gyulladás miatt, amelyek gátolják a vegetatív idegrendszer megfelelő működését, ami fájdalomban nyilvánulhat meg a test más pontjain – ismerteti Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, a neurálterápia – és a HKO / TCM szakorvosa, fájdalomspecialista.

– A neurálterápia egy olyan lokális fájdalomcsillapítókkal végzett injekciós kezelés, amely befolyásolja a vegetatív idegrendszer működését gerincvelői és magasabb agyi szinteken is. Ezen kívül kedvezően befolyásolja az ún. extracelluláris mátrix információ átadó képességét, mindezeken keresztül pedig erőteljes fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő  hatású. A neurálterápia jól kombinálható komplex konzervatív kezelési módszerekkel, különösen az orvosi kollagén, valamint lágylézer terápiával.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)