Állás vagy járás közben fáj a dereka? Ez lehet a megoldás

0
344
Fotó: 123rf.com

A derékfájás az egyik leggyakoribb ok, ami miatt a páciensek szakorvoshoz fordulnak, sokan azzal a panasszal, hogy járás vagy állás közben a legrosszabb. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos a fájdalom hátterében álló leggyakoribb okokat vette számba.

Ezért fájhat a dereka állás vagy járás közben 

Izomfáradtság
A hosszú álldogálás vagy gyaloglás feszítő hatást gyakorolhat az alsó háti szakasz izmaira, ami fájdalmat eredményezhet. Ez a fájdalom enyhül, ha leülünk vagy lefekszünk. (A túlsúly ebből a szempontból kiemelt kockázati tényezőnek számít.)

A kezelés alapja is maga a pihentetés, szükség esetén borogatás, majd kis idő után az izmok finom nyújtása. Hosszú távon pedig a testsúlyrendezés és a stresszkezelés is fontos lépés lehet.

Gerinccsatorna szűkület
A gerinccsatorna beszűkülése extra nyomást helyez a gerincvelőre és az idegekre, és ez a probléma igen gyakran az alsó háti szakaszt, a derekat érinti. Sokan azt tapasztalják, hogy a fájdalom erősödik leüléskor vagy előre hajoláskor. Emellett olyan tünetek is előfordulhatnak, mint a lábak elgyengülése, a zsibbadás, érzéskiesés a derékban, a fenékben vagy a lábakban, illetve éles, a lábak felé sugárzó fájdalom. Súlyos esetben a bél- és húgyhólyag problémák is jelentkezhetnek, illetve a szexuális funkció is sérülhet. Bár létezik veleszületett gerinccsatorna szűkület is, leggyakrabban azonban az 50 feletti populáció találkozik a betegséggel.

A gerinccsatorna szűkület kezelésének első lépéseként a nem műtéti megoldások jönnek szóba, minta a fizikoterápia, a gyulladáscsökkentő injekciók és gyógyszerek, valamint esetleg olyan komplementer módszerek, mint az orvosi akupunktúra.  Ha az állapot nem javul, vagy romlik, olyan műtéti megoldást szokás választani, ami stabilizálja a gerincet és csökkenti az idegeket érő nyomást. 

Degeneratív porckorong betegség
A degeneratív porckorong betegség valójában nem egyetlen megbetegedés, hanem az idősödéssel többnyire együtt járó porckorong-változások összefoglaló neve. A porckorongok folyadéktartalma idővel csökken, ami nyilvánvalóan csökkenti a porc „ütéscsillapító” képességét és merevebbé, vékonyabbá is teszi azt. A másik változás, hogy apró repedések jelennek meg a porckorong külső rétegeiben, amelyeken a belül lévő zselészerű anyag elkezdhet kiszüremkedni, és maga a porckorong töredezetté válhat.

Fotó: 123rf.com

Ezeket a változásokat felgyorsíthatja a dohányzás, az elhízás és a túl nagy fizikai megterhelés. Ugyanakkor hirtelen mozdulatok, sérülések is vezethetnek porckorongsérvhez, ami nyilvánvalóan hozzájárul a degeneratív folyamatokhoz. Ha az alsó háti szakaszt érinti a betegség, a hát, a tompor és a lábak is fájhatnak, amit fokozhatnak bizonyos mozdulatok, mint a lehajlás vagy a törzsfordítás. Néhány esetben a lábban zsibbadás és bizsergés is jelentkezik, de előfordulhat a betegség tünetmentesen is.

– A kezeléshez, a porc megőrzéséhez, porcképzés támogatásához egyre több hatékony módszer áll rendelkezésre. Az egyik ilyen az orvosi kollagén injekció, amely nagyon eredményeket mutat lézeres kezeléssel kombinálva. Ha igazán gyors eredményre van szükség, hasznos eszköz a kezünkben a helyi gyulladáscsökkentő injekció.

A hatóanyag ugyanis az ízületi résbe fecskendezve gyorsan eljut a gyulladás helyére, így gyorsabban és hatékonyabban fejti ki a fájdalomcsillapító hatást, mint a szájon át szedhető gyógyszerek, és kevesebb is a mellékhatása azoknál. Azzal azonban tisztában kell lenni, hogy a degeneratív betegségek egyik legfontosabb ellenszere a mozgás és szükség esetén a testsúlycsökkentés. Ideális esetben érdemes személyre szabott gyógytornával kezdeni, különösen fontos ilyenkor a törzs tartóizmainak megerősítésére, a hát- és a hasizom kiegyensúlyozatlanságának korrekciójára – hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos.

Hyperlordosis
Ágyéki lordosisról akkor beszélünk, amikor a gerinc természetes görbületénél jelentősebb a görbület a deréki szakasznál. Ilyenkor egy látható C-alakot vesz fel a gerinc a has irányába húzódva, a has pedig kitolódik – ez pedig nem csak esztétikai problémát jelenthet. A könnyen észrevehető rendellenesség ugyanis jelenősen növeli a komoly gerinc-, derékfájdalom kialakulásának esélyét, ami különösen hosszú állás után fokozódhat.

Ezen kívül a hyperlordosis gerincferdüléshez vezethet, és előrehaladott állapotban akár az emésztőrendszer, a szív-érrendszer és a légzőrendszer megfelelő működését is akadályozhatja. A probléma elsőszámú rizikófaktora az elhízás, az ülő életmód és a mozgáshiány, ami miatt a gyenge izmok nem képesek megtámasztani a gerincet.
Gyerekeknél a kezelésben szükséges lehet a fűző, felnőtteknél elsődleges a gyógytorna és a testsúly rendezése. 

Mit tehetünk a megelőzését és mikor kell orvoshoz fordulni?

A megelőzés alapja a mozgás, a legalább heti 150 perc, közepes intenzitású tréning, ami lehet gyaloglás, aerobik, úszás vagy más kardiomozgás, ezen felül remek eszköz lehet a tartásjavító- vagy gerinctréning, illetve a gyógytorna. A gyógytornász abban is segíthet, hogy a hétköznapi mozdulatsorok és a tartás is rendeződjön. Mindazonáltal, ha a fájdalom nem múlik, sőt romlik az állapot, ajánlatos orvoshoz fordulni, ha pedig olyan tünetek jelentkeznek, mint a lábba sugárzó fájdalom, vagy a vizelettartási problémák, feltétlenül szükséges az orvosi kezelés.   

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)