Feltöltődés energiával: kávézás helyett természetesen

0
1336
Fotó: pixabay.com

Hogyan csökkentsük a sokszor túlzásba vitt kávéfogyasztásunkat, és javítsunk energiaszintünkön természetes módon, koffein nélkül? Hiszen sokunk számára a koffein-bevitel és az energikusság növelése kéz a kézben jár… Noha bőven vannak természetes módszerek arra, hogy „felpörgessük” magunkat, és jól bírjuk túlzsúfolt napjaink fáradalmait. Nem árt hát megismerni és rendszeresen alkalmazni őket.

Reggelente az első dolgunk a – főzött vagy instant – kávé elfogyasztása ahhoz, hogy valóban „felébredjünk”, és frissebben kezdjük a napot?  És napközben ezt a csészényi mennyiséget csak növeljük?  Ha így vagyunk vele, ne feledjük, hogy sokunk kedvenc élénkítőszere kétélű kard lehet, mivel hozzájárulhat pl. az álmatlansághoz, vagy a nyugtalanság kialakulásához. Mindazok számára különösképpen, akik érzékenyek a kávé fő hatóanyagára, a koffeinre, vagy kávéból túl sokat fogyasztanak.

A koffein ugyanis lassítja a GABA (gamma-amino-vajsav) nevű ingerületátvivő anyag (neurotranszmitter) felszabadulását az agyban. A GABA felelős azért, hogy nyugodtnak érezzük magunkat, vagy elkerüljük a szorongásos állapotot. Ez az oka annak, hogy egyes emberek idegesnek érzik magukat, amikor koffeint fogyasztanak.

Fotó: pixabay.com

A koffein olyan vegyület, mely rövidtávú lendületet, energiát ad, de gyakran „leverheti” az embert. Blokkolja az adenozin nevű neurotranszmittert, amely egész nap termelődik a szervezetben, és többek közt az álmosságért felelős. Ez azonban nem akadályozza meg a szervezetünket az adenozin termelésében Így, amikor a koffeint felhasználta a szervezet, az adenozin nagyobb mértékben szabadul fel, és még álmosabbak leszünk tőle. Amellett a koffein serkenti a kortizol stresszhormon felszabadulását, amelynek elhasználódása után kimerültnek érezzük magunkat,

Szerencsére a koffein nem az egyetlen módja az energiaszint emelésének. Számos természetes megoldás létezik, amely tartósan ad lendületet, és nem jár az említett hátrányokkal

Igyunk minél több vizet az energikusság fenntartása érdekében

Gyakran bűntudatot érzünk, ha kávét iszunk akkor is – ami valójában dehidratál – ,  amikor a szervezetnek egyszerűen csak egy  pohár vízre lenne szüksége. Pedig már az egy-két százalékos kiszáradás is jelentősen ronthatja a szervezet képességét mindennapi élettani funkciói betöltéséhez. Ekkor fáradtságot, álmosságot és szédülést érezhetünk.

Javaslat: az ajánlott napi 6-8 pohár víz/folyadék fogyasztása mellett – amely magában foglalja a gyógyteákat vagy a cukormentes gyümölcsleveket – együnk vizet tartalmazó táplálékot is. Pl. javasolt a dinnye, uborka, zeller, jégsaláta, paradicsom. vagy levesek, főzelékek.

Fotó: pixabay.com

Miért van szükségünk magnéziumra?

Ismert, hogy elegendő mennyiségű alvásra van szükségünk, ha szervezetünk megfelelő energiaszintjét tartósan szeretnénk megtartani. A magnézium bizonyítottan képes a cirkadián ritmust (alvás-ébrenlét ciklusát, biológiai óránkat) szabályozni. Ezáltal nemcsak az alvás időtartamát és minőségét javítja, hanem segít abban is, hogy nyugodtnak érezzük magunkat egész nap. 

A magnéziumra több mint 300 testi folyamatban van szükség. Ha hiányzik a magnézium, testünk nem képes hatékonyan működni, ami rossz közérzetet, fáradtságot okozhat. Amellett pl. a koffein fogyasztása ténylegesen csökkenti a magnézium szintjét a vizelethajtó hatás eredményeként. Ezért ügyeljünk arra, hogy ezt ellensúlyozzuk a szervezet ásványi anyagainak pótlásával.

Javaslat: többek közt az étcsokoládé, a zöld leveles zöldségek, a dió, mandula kiváló magnéziumforrások – fogyasszunk bőven belőlük.

Mik azok az adaptogének, és többek közt szabályozzák-e az energiaszintet?

Az adaptogének gyógynövények, amelyek javítják a szervezet alkalmazkodó képességét. Segítenek szabályozni a hormonok felszabadulását az agyban és a mellékvesékben, hogy csökkentsék a stresszt, előmozdítsák a mentális jóllétet és helyreállítsák az energiaszintet. Különösen az olyan adaptogének, mint pl. a maca gyökér, a ginzeng és a cordyceps gyógygomba alkalmasak az energiaszint szabályozására. Számos tanulmány megállapította, hogy a ginzeng kivonat javít a fáradtság tünetein, és növeli a vitalitást. A maca gyökérről szintén kimutatták, hogy megelőzhető vele a kimerültség és a fáradtság valamely fizikai aktivitás.

Javaslat: a maca por finom maláta ízű, amely belekeverhető gyümölcslevekbe turmixokba, így a friss gyümölcsből vagy zöldségből készült smoothie-ba is. Meghinthetjük vele a zabkását, vagy hozzáadhatjuk energiagolyókhoz. Emellett a keserű-fűszeres ízű ginzeng gyökérből készíthetünk gyógyteát.

Gondoskodjunk az energiát adó B-vitamin beviteléről

A B-vitaminok a vízben oldódó vitaminok csoportjába tartoznak, és négy közülük kulcsfontosságú a megfelelő energiaszint megtartásához. Ezek: a tiamin, riboflavin, niacin és a B6. A B-vitaminok alapvető szerepet játszanak az anyagcserében, segítik az élelmiszerek lebontását az egyes alkotóelemekre, amelyek az energia-felhasználásban vesznek részt.

Javaslat: ügyeljünk arra, hogy mindig elegendő B-vitamin jusson a szervezetünkbe. Pl. a sertéshús, a pisztráng és a rizs mind a tiamin kiváló forrásai, míg a riboflavin nagy mennyiségben található többek közt a tojásban, a zöldleveles zöldségekben, a mandulában és a gombában. Niacinban bővelkedik a rizs, a baromfihús, a tonhal, vagy a földimogyoró. Végül, B6 vitaminban gazdag pl. a csicseriborsó, a marhamáj és az olajos hal (tonhal, lazac).

Hasznosak-e a természetes cukrok?

A maratoni futók például természetes cukrokat – gyors felszívódású szénhidrátokat – fogyasztanak edzés vagy verseny előtt. Hiszen ez az egyik egyszerű módja annak, hogy rövid távon „energialöketet” biztosítsanak szervezetük számára.

Amikor mi is szeretnénk növelni energiaszintünket, többek közt a friss és szárított gyümölcsöket részesíthetjük előnyben. A bennük megtalálható természetes cukrok meglehetősen gyorsan bekerülnek a véráramba, és „felpörgetik” a szervezetet. Figyelnünk kell azonban arra, hogy a természetes cukrok esetében is nagyon fontos a mértékletesség. Különösen a szárított gyümölcsök fogyasztását nem szabad túlzásba vinni.

Javaslat: a banán, a dió és a zabkása szintén kiváló forrásai a gyorsan felszívódó szénhidrátoknak, így bőven fogyasszunk belőlük a megfelelő energiaszint fenntartására.

Forrás: Galenus

A cikk a Patika Magazinban jelent meg! Keresse a gyógyszertárakban, kérje gyógyszerészétől!