Gyógynövények a nyugodt alvásért 1. rész

0
1513
Fotó: 123rf.com

Sokunk küzd különféle alvászavarokkal, és ennek folytán más-más problémára panaszkodik. Nehezen alszunk el, gyakran felébredünk, hánykolódunk éjszaka, hőhullámok törnek ránk… Ez a válogatás segít megtalálni a tüneteinknek megfelelő és az azokat enyhítő gyógynövényeket – a nyugodtan átaludt éjszakák érdekében. 

Galagonya

Mindazoknak, akik idegesség miatt alvászavarra, szívpanaszokra hajlamosak.

A szív és érrendszerre ható galagonyát (Crataegus monogyna vagy Crataegus oxyacantha) a szív gyógynövényének is nevezik. Esetünkben a nyugtalanul alvóknak ajánlott, akik olykor heves szívdobogásra ébrednek. Szíverősítő, szívnyugtató hatású. Ennek folytán, ha stresszre érzékenyek vagyunk, netán szorongásos rohamok, hevülési hullámok gyötörnek minket, a galagonya szintén ajánlott  stresszoldó tulajdonsága miatt..

Figyelmeztetés: ne alkalmazzuk 1 hónapnál tovább és olyan személyeknél, akiket szívbetegséggel kezelnek. Mivel egyes olyan gyógyszerek, mint pl. a digitálisz (vagy származékai), a vérnyomás- és koleszterin-csökkentők (sztatinok) hatását befolyásolhatja.

Galagonya (Fotó: pixabay.com)

Milyen formában ajánlott?
(Teakeverékek, tinktúrák, kapszulák összetevője.)

Rügyterápia (gemmoterápia): a galagonya rügy kivonatú tinktúrából 15 csepp ajánlott reggel és este, lefekvés előtt, az étkezésektől megfelelő távolságot tartva. Gyermekeknél 5 csepp elegendő.
Száraz kivonat kapszulában: 1 kapszula reggel és este, lefekvéskor. Gyermekeknek csak napi 1 kapszula javasolt.
Friss növényi kivonat: 1 kávéskanálnyi kevés vízben feloldva, este, lefekvés előtt. 

Kaliforniai kakukkmák

Éjjel gyakran felébredő személyeknek.

A kaliforniai kakukkmák (Eschscholtzia californica) kis adagban nyugtató, nagyobb adagban altató hatású lehet. Tartósan hat, ezért ajánlott azoknak, akik többször éberen gyötrődnek éjjelente, vagy akik kora reggel felébrednek, és nem tudnak újra elaludni. Az Eschscholtzia társítható más növényekkel: pl. galagonyával nyugtalanság és erős szívdobogás-érzés esetén; macskagyökérrel szorongásból eredő álmatlanság idején; golgotavirággal, ha valaki rémálmokkal küzd.

Figyelmeztetés: ellenjavallt terhes vagy szoptatós anyáknak, 15 év alatti gyermekeknek, illetve zöldhályog esetén.

4 hétnél tovább ne alkalmazzuk! Ne szedjük együtt más altatószerekkel (de azok elhagyásakor lehet). Autóvezetés előtt szintén ne fogyasszunk belőle.

Kaliforniai kakukkmák (Fotó: pixabay.com)

Milyen formában ajánlott?
Kapszula: 2 lefekvés előtt.
Friss növényi kivonat: 2 kávéskanálnyi kevés vízben oldva.

Golgotavirág

Nagyon stresszes életmódot folytatóknak és túlérzékenyeknek.

Ajánlott hiperaktív embereknek is, akik nem tudnak leállni, és úgy gondolják, az alvás fölösleges. A golgotavirág (Passiflora incarnata L.) a központi idegrendszer Gaba-koncentrációjára hat (amely az agyban a hangulatot szabályozó, ingerületátvivő anyag – gamma-amino-vajsav). Így ez nem kifejezetten altató hatású növény, de a jó alvást elősegítheti. A hiperérzékenyek, akik mindenre reagálnak, különösen pl. szagokra és zajokra, a golgotavirág hatóanyagaira fogékonyabbak.  A Passiflora még hatékonyabb, ha társítjuk macskagyökérrel.

Golgotavirág (Fotó: pixabay.com)

Figyelmeztetés: az 1-4 hetes kúrát ne lépjük túl, és ne fogyasszuk olyan nagy dózisban, hogy fejfájást okozzon. Nyugtalan fiataloknál 12 év fölött adható.

Milyen formában ajánlott?
Friss növényi kivonat: 1 leveseskanálnyi reggel és este kevés vízben oldva.
Száraz kivonat: 1 kapszula reggel és este.

Kamilla

Emésztési problémák miatt rosszul alvóknak.

Nehezen megy az alvás felfúvódás, rossz emésztés, hasi fájdalmak miatt? A római kamilla (Chamaemelum nobile) vagy a német kamilla (Matricaria chamomilla) enyhítheti a bajt. Görcsoldó, jótékonyan hat az emésztő rendszerre, nyugtatja a májat, és hatásos álmatlanság ellen. Választhatjuk tehát mindkettőt (a német kamilla valamivel kevésbé keserű) az alvást zavaró ilyen problémáink esetén. De ne tévesszük össze egy rokon növénnyel, az őszi margitvirággal, mely főként migrénes panaszokra hatásos.

Figyelmeztetés: a kamilla a krónikus álmatlanságon nem segít.

Kamilla (Fotó: pixabay.com)

Milyen formában ajánlott?

Gyógytea: 1 kávéskanálnyi szárított kamillavirágot tegyünk egy csészébe, forrázzuk le, és hagyjuk állni legfeljebb 3-4 percig (az illóolaj gyógyhatású összetevőinek megőrzése érdekében). 

Citromfű

Refluxbetegség, gyakori felfúvódás, túlzott gázképződés miatt rosszul alvóknak.

Az orvosi citromfű (Melissa officinalis) felhasználható nyugtalan alvás, stressz miatt fellépő alvászavar, valamint az alvást nehezítő emésztési problémák esetén. Izomlazító: az emésztésben részt vevő simaizmokat ellazítja, enyhíti a gyomortáji görcsös fájdalmakat. Könnyíthet még az elalvást is akadályozó, migrénes panaszokon és fülzúgáson. Végül kellemes citrom íze miatt is értékeljük…

Figyelmeztetés: bár nincs ellenjavallat, de jobb kerülni a hosszabb távú alkalmazását Basedow-kór esetén, vagy gyermekeknél.

Citromfű (Fotó: pixabay.com)

Milyen formában ajánlott?
– Gyógytea: 2 kávéskanálnyi szárított citromfüvet számítsunk egy csészére, és forrázás után hagyjuk állni 10 percig.
– Száraz kivonat: lefekvés előtt 2 kapszula.
– Esszenciális olaj: 1 csepp 1 kávéskanálnyi mézben, elalvás előtt.

Forrás: Galenus