Megint felkúsztak a kilók!

0
9
Megint felkúsztak a kilók!
Fotó: liudmilachernetska © 123RF.com

Orvosi tanácsok fogyókúrázóknak

Roskadásig tele van a média és az internet gyors fogyást ígérő, tuti tippekkel, fogyókúrás ajánlásokkal. Sokan a tavasz közeledtével „kapnak észbe”, hogy eljött az idő a beach-body projekt megvalósításához.

Valójában nincsen olyan gyors fogyás, mely hosszú távon tartható lenne, és ráadásul az egészségre nézve is káros hatással lehet egy hetekig tartó hiánydiéta. Mindig újabb trendek és hullámok adnak reményt a felesleges kilók leadására. Kívülről fújjuk az „Egyél kevesebbet, kerüld a cukrozott ételeket, italokat, és mozogj többet!” jó tanácsot. De mégis, hogyan valósítsuk meg ezt a mindennapjainkban?

Ahhoz, hogy sikeres és hosszú távon fenntartható legyen a testsúlyvesztés, az életmódbeli szokásaink sokaságán szükséges változtatni. Ennek csak az egyik komponense a diéta.

Ó, azok a kalóriák!

Könnyen belátható, ha tartósan kevesebb kalóriát viszünk be, mint amennyit elégetünk, testsúlyvesztés lesz az eredménye. Egy átlagos, aktív, normál súlyú fiatal nőnek napi 1800–2000 kalóriára van szüksége a súlytartáshoz.

Ennél legalább 500 kalóriával kevesebbre van szüksége, vagyis maximum 1500 kalóriára a heti félkilós fogyáshoz.

Azonban a fogyókúra matematikája nem ilyen egyszerű. Az étrend kialakításánál figyelembe kell venni a

  • társbetegségeket,
  • ételallergiákat,
  • mindennapi aktivitást,
  • életvitelt.

Ha magunktól nem boldogulunk és a kalóriaszámláló applikációkban is elvesztünk, érdemes dietetikai tanácsadást igénybe venni, amely személyre szabott étrend kialakításában segíthet.

200 kalória = 20 perc mozgás

Nem feledkezhetünk meg a testmozgás fontosságáról. Nem szükséges edzőterembe járni.

Sőt, futni sem kötelező!

Fittségünknek megfelelő testmozgással kezdjünk neki, egy közepes tempójú gyaloglás eleinte megteszi. Ha soha nem mozogtunk a napi bevásárlókörúton kívül, akkor ne a maratoni futásra készüljünk! Minimum heti 150 perc mozgás, azaz legalább napi 20 perc edzésnek jótékony hatása van testi és lelki egészségünkre.

200 kalória elégetéséhez nagyjából 20 percet kell biciklizni közepes tempóban, vagy 30 percet sétálni gyors tempóban, mindezt persze a normális mozgásszinten fölül.

Az éjszakázás is ludas!

Sokan nem is gondolják, de a napi minimum 7 órás, nyugodt, pihentető alvásnak is szerepe van a fogyási siker elérésében.

Az alváshiány, ill. a rendszertelen éjszakai munkavégzés akadályozója lehet a fogyókúrának.

Az alváshiány fokozza a kortizol hormon (a stresszhormon) termelődését. A kortizolnak kulcsszerepe van az anyagcsere szabályozásában, befolyásolja, hogyan használja fel a test az alapvető tápanyagokat (szénhidrát, fehérje, zsír) energiaként. A kortizol befolyásolja az étvágyat és hozzájárul a zsír tárolásához, különösen a hasi területen. A kortizol hosszú távú magas szintje súlygyarapodáshoz és a metabolikus betegségek kialakulásához vezethet. Az alváshiány ezen felül fokozza a ghrelin hormon termelődését, amely szintén az éhségérzetet növeli.

Az örök bűnös a stressz

A mindennapokban a stressz minimálisra csökkentése is hasonlóan fontos. A stressz ugyanis hízáshoz vezet. A szervezet ilyenkor feléli a tartalékait (általában szénhidrátot, mert abból jut hamar és könnyen energiához).

Ezért hirtelen éhségérzet törhet ránk.

Ami azt eredményezi, hogy ami éppen a közelünkben van, megesszük, ilyenkor sajnos jóval többet is, mint amennyire valójában szükségünk lenne.

Látható, hogy számos tényező hatással van az egészségünkre.

Dr. Gyöngy Andrea
belgyógyász, diabetológus
adjunktus

A cikk a Patika Magazinban jelent meg.
Keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!

2025. május