A bőratkák támadása

0
6705
Fotó: gettyimages.com

A rosacea tünetei a napsugarak hatására rendszerint rosszabbodnak, így ebben az időszakban még nagyobb gondot kell fordítani a panaszok kezelésére. A napfény és a meleg a betegség kialakulásában esetleg szerepet játszó bőratkák elszaporodásának is kedvez, így panaszok esetén mikroszkópos vizsgálat is indokolt lehet.

Nőknél gyakori panasz

A rosacea főleg az arc középső területein értágulatokkal, gyulladt és gennyes csomókkal jelentkező bőrbetegség. Megjelenésében az örökletes tényezők mellett a hormonális változások is fontos szerepet játszanak. A betegség férfiakon is kialakulhat, de nőknél gyakrabban fordulnak elő panaszok.

Az első tünetek általában 40-50 éves kor körül, a menopauza időszakában jelentkeznek -magyarázza dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus. Az arcon kialakult tünetek gyakran összefüggnek egyéb gyomor-bélrendszeri betegségekkel is, de a rosacea hátterében vérnyomás ingadozás, vagy épp az értágulatot fokozó élelmiszerek gyakori és túlzott fogyasztása, esetleg az arcbőrön élősködő  atkák is állhatnak.

Bőratkák is okozhatják

A Journal of Medical Microbiology 2012-es számában közölt egy kutatást, mely a Demodex atkák egy csoportjának, a Dermodex brevis egyik baktériumát, a Bacillus oleronius-t hozta összefüggésbe a rosacea megjelenésével. A vizsgálatok során bebizonyosodott, hogy a rosacea kialakulásában valóban szerepet játszhat a Demodex brevis bőratka, melynek jelenléte a felnőtt lakosság közel 40 százalékánál kimutatható. A kutatásból az is kiderül, hogy a rosaceás betegek arcán 10-szer több atka található.

Az atka igen gyorsan szaporodik, egy alkalommal 12-14 petét rak le a faggyúmirigyekben, a folyamatos körforgás tehát – kezelés hiányában – maximálisan biztosított. A Demodex baktériumainak, a rosacea megjelenésében játszott szerepét erősíti az a megfigyelés is, miszerint a betegek tünetei felerősödnek két, az atkák elszaporodásának is igen kedvező külső körülmény hatására: napsütés (meleg) és magas páratartalom. A bőratkák szabad szemmel nem látható, 0,1-0,4 milliméter hosszúságú élősködők. Vizsgálatuk mikroszkóppal történik, teljesen fájdalommentesen végezhető. Az alapos áttekintést követően, amennyiben bebizonyosodik az atkák jelenléte az arcbőrön, a kezelés egyéntől, a tünetek milyenségétől függően folytatódhat.

Fotó: gettyimages.com

Tanácsok a hétköznapokra

A rosacea tünetei rendszerint rohamokban alakulnak ki, tünetes és tünetmentes periódusok váltakozhatnak hosszabb időn keresztül. A tünetek fellángolását a megfelelő kezelés mellett  diétával, bizonyos életmódbeli tanácsok megtartásával és  rosaceás bőr ápolására kifejlesztett kozmetikumok alkalmazásával is megelőzhetjük.

Javasolt a vérbőséget, kipirulást okozó élelmiszerek, italok kerülése, igy az alkohol, forró, erős fűszeres ételek fogyasztása nem ajánlott.

A napfény provokáló szerepét már említettük,  javasolt  már az első napsugarak megjelenésétől magas faktorszámú fényvédő krémmel óvni a bőrt.  A szaunázás vérbőség fokozó hatása miatt szintén kerülendő.

A kozmetikumok megválasztásánál ügyeljünk arra, hogy a készítmények közül ne az olajos és vazelin alapú termékeket válasszuk, mert azok elzárják a faggyúmirigyek kivezető nyílását, így a gyulladás kialakulását fokozzák.  A rosaceás bőr ápolására különösen ideálisak az olyan összetevőket tartalmazó illatanyag- és színezékmentes készítmények, melyek a hidratáló hatáson túl védik és erősítik a véredények falait, csökkentik a bőr kipirosodását, és védelmet nyújtanak a napsugarak káros hatásaival szemben.

www.dermatica.hu