Fokozott UV-sugárzás veszélyei
Az ózonréteg vékonyodása és a globális felmelegedés következtében megnövekedett UV-sugárzás jelentősen emeli számos súlyos szembetegség kockázatát. A hosszú távú UV-expozíció szürkehályog, makuladegeneráció, pterygium (kótos kötőhártya-növedék) és fotokeratitisz (hóvakság) kialakulásához vezethet. Az Egészségügyi Világszervezet becslései szerint évente 16-20 millió ember veszíti el látását szürkehályog miatt, és ennek jelentős része összefüggésbe hozható az UV-sugárzással.
A legtöbben stílus alapján választanak napszemüveget, pedig rendkívül fontos figyelembe venni a lencsék sötétségét meghatározó szűrőkategóriát is, mivel ez határozza meg, hogy milyen körülmények között ideális a használatuk. A kategóriákat Cat. 0-4 jelöléssel látják el (az angol „category” szóból).
Cat. 0 – átlátszó lencsék
– borús időre alkalmas
– sporthoz (kerékpár, síelés)
– a szemet a fénytől és hidegtől védik, de nem a napsugárzástól
Cat. 1 – sárga/narancssárga lencsék
– korlátozott látási viszonyok között ideális
– sportoláshoz és ködös időben ajánlott
– úgynevezett „világosító” szemüveg
Cat. 2 – barna lencsék
– közepes napfény esetén megfelelő védelem
– ideális városi mindennapokra és kirándulásokhoz
– gyakori, univerzális választás tavasszal és ősszel
Cat. 3 – sötét lencsék nyárra
– erős nyári napsütés ellen véd
– ideális strandra, sportoláshoz és hétköznapi viselésre
– a leggyakoribb nyári kategória, amire szükség lehet
Cat. 4 – extrém körülményekre
– magashegység, hó, hegymászás
– vezetéshez nem alkalmas!
– speciális üzletekben érhető el
Allergiás szembetegségek elterjedése
A klímaváltozás következtében meghosszabbodott pollenszezon és a növekvő légszennyezés egyre több és súlyosabb allergiás kötőhártya-gyulladásos esetet eredményez. Egy tanulmány szerint a pollen kibocsátás éves összmennyisége 16–40%-kal nőhet.
Száraz szem szindróma terjedése
A növekvő átlaghőmérséklet és a csökkenő relatív páratartalom jelentősen fokozza a könnypárolgást. A munkahelyi klímaberendezések és a digitális eszközök intenzív használata tovább súlyosbítja a problémát, különösen a kontaktlencse-viselők körében. A száraz szem szindróma már a magyar lakosság közel 30%-át érinti, és ez az arány folyamatosan növekszik.
Fertőzések terjedése
A globális felmelegedés kedvez bizonyos kórokozók elterjedésének, amelyek korábban nem jellemző régiókban is megjelennek. A szélsőséges időjárási jelenségek, például árvizek után jelentősen megnövekszik a szem fertőzések kockázata a szennyezett víz miatt.
Forrás: arvalicom.hu