Ez az inkontinencia 6 típusa

0
930
Fotó: 123rf.com

Az inkontinencia, vagyis az akaratlan vizeletszivárgás sok embert érintő, rendkívül kellemetlen probléma, amelynek típusairól dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa beszélt.

Nőknél gyakoribb az inkontinencia

Az akaratlan vizeletszivárgás olyan gyakori probléma, hogy az Amerikai Urológiai Társaság szerint a 30-60 év közti nők közel 30 %-a, a férfiaknak 1,5-5 %-a tapasztalja. Az inkontinencia okai szerteágazók, de az biztos, hogy az elhízás és a dohányzás önálló rizikófaktornak számítanak. Ahhoz, hogy kezelhető legyen a kínos panasz, elsősorban arra van szükség, hogy megszülessen a pontos diagnózis, vagyis hogy a szakorvos kiderítse, milyen típusú inkontinenciáról van szó. 

Íme, a 6 típus:

Stressz inkontinencia
Ez a leggyakoribb típus, különösen a már szült nők és a menopauzát átélő nők közt. A stressz kifejezés ebben az esetben jóval inkább utal fizikális nyomásra, mint mentális stresszre, egész pontosan arra a helyzetre, amikor a húgyhólyag és az vizeletkontrollért felelős izmok valamiért nagyobb nyomás alá helyeződnek. Ilyenkor az érintettnek akaratlanul szivárogni kezd a vizelete. Ez az extra nyomás lehet például köhögés, tüsszentés, nevetés, nehéz tárgy emelése vagy valamiféle mozgás.   

Késztetéses inkontinencia
A hiperaktív hólyag szindrómának is nevezett típus fő jellemzője, hogy a vizelés inger igen sürgetően jelentkezik, a húgyhólyag izmainak hirtelen fellépő görcse vagy a hólyag nyálkahártyájának fokozott ingerlékenysége miatt. Ez azt inger pedig olyan gyors és erős, hogy a páciens sokszor nem tudja elodázni az ürítést. Gyakori kiváltó okok közé tartozik többek közt a hirtelen pozícióváltás, a folyó víz hangja, a szex, a prosztata megnagyobbodás, a méheltávolítás és bizonyos idegrendszeri betegségek.  

Túlfolyásos inkontinencia
Amikor a húgyhólyag nem képes az összes termelődő vizeletet megtartani vagy a nem tud tökéletesen kiürülni, egy kis mennyiségű vizelet elszivároghat. Ez a típus inkontinencia gyakoribb prosztata problémák, különösen prosztata megnagyobbodás, a hólyag sérülése és cukorbetegség esetén. A páciensek nem csak a szivárgással, de gyakoribb vizelési ingerrel is küzdenek. 

FotóL: 123rf.com

Kevert inkontinencia
Az sem ritka jelenség, hogy a különböző típusú inkontinenciák keverednek, a nőknél különösen gyakori a stressz és a késztetéses inkontinencia egyidejű jelenléte.

Funkcionális inkontinencia
Ebben az esetben a páciens valamilyen okból nem képes eljutni a vécéig a vizeléshez. Ez az ok lehet fizikai jellegű, mint a mozgásképtelenség vagy – korlátozottság, illetve olyan mentális jellegű is, mint a demencia, a depresszió, a zavarodottság. Jellegéből adódóan ez a típus többnyire az idősebbeket érinti. 

Teljes inkontinencia
Ez a típus azt is jelentheti, hogy a vizelet folyamatosan szivárog, és azt is, hogy időnként kontrollálhatatlan nagyobb mennyiségű vizelés történik. Az okok közt jelen lehet például genetikai rendellenesség, gerincvelői- vagy a vizeletkiválasztó rendszert érintő sérülés is.

A diagnózis a kezelést is meghatározza


Amint megállapítjuk, pontosan milyen típusú inkontinenciáról van szó, mi okozza a panaszokat, eldönthetjük, mi lehet a leghatásosabb kezelés, vagy milyen eljárások kombinációja vezethet eredményre – hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – Szerencsére számos módszer áll rendelkezésre, a gyógyszeres kezeléstől, a Kegel-gyakorlatokig, a hólyag „tréningezésétől”, az izomlazító hatású Botox-injektálásig, vagy súlyosabb esetben a katéterezésig, a különböző célú műtétekig.  

Forrás: Urológiai Központ