Így tudhatja meg, mennyi éjszaka is a vérnyomása

0
1470
Fotó: gettyimages.com

A vérnyomás értéke a nap folyamán változó értékeket mutat, mely normálisnak tekinthető. Megfigyelhető ugyanis kisebb napszaki ingadozás ugyanúgy, mint edzés közben, vagy stresszes helyzetekben. Az éjszaka folyamán azonban az egészségeseknél a vérnyomás csökken, így figyelemfelkeltő, ha akkor magasabb értékeket mérünk, ráadásul ekkor nagyobb is a stroke és a szívinfarktus esélye. Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája ezért a 24 órás vérnyomásmérő jelentőségére hívja fel a figyelmet.

 

Magas vérnyomás, a csendes gyilkos

A magas vérnyomás az életkor előrehaladtával egyre nagyobb eséllyel alakul ki, melynek megfelelő kezelése igen nagy jelentőséggel bír, hiszen terápia nélkül könnyen szívinfarktushoz, stroke-hoz, vesebetegséghez vezethet.

140/90 Hgmm feletti értékek esetén ugyanis nagyban megnő különböző szív-és érrendszeri problémák kialakulásának kockázata.

 

A vérnyomás azonban a nap folyamán változhat, mivel befolyásolja többek között az időjárás, a stressz, a mozgás, ám az értékek ekkor rövid időn belül normalizálódnak. Hipertóniáról ezért akkor beszélünk, amikor a nap folyamán többször, hosszabb ideig a kelleténél magasabb a vérnyomás.

Ennek ellenőrzésére remek szolgálatot tehetnek az otthoni vérnyomásmérő, ám még náluk is biztosabb eredményt ad a 24 órás vérnyomásmérő, mely meghatározott időközönként méri az értékeket, még éjszaka is: nappal 30 percenként, éjszaka óránként – mondja dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája.

Fotó: gettyimages.com

Veszélyes emelkedett éjszakai értékek

Tanulmányok szerint minden 10 Hgmm-es éjszakai vérnyomás emelkedés 25%-kal növeli az szív-és érrendszeri problémák kialakulásának esélyét. Ezzel azonban az a probléma, hogy az emberek inkább a nappali értékeikkel vannak tisztában, és az éjszakaiak rejtve maradnak, pedig ott is lehetnek eltérések- különösen az úgynevezett alvási apnoe esetében, hiszen ekkor a beteg alvása nem pihentető, ami könnyen vérnyomás-emelkedést vonhat maga után.

Hogy megtudja vérnyomásának alakulását, arra remek szolgálatot tehetnek az otthoni vérnyomásmérők, ám még náluk is biztosabb eredményt ad a 24 órás vérnyomásmérő. Ez a készülék már több évtizede elérhető, mégis a hipertónia diagnosztizálásában és a kezeléséhez szükséges gyógyszerek dózisának beállításában szinte az elsődleges szerepet tölti be, hiszen ekkor nem csak egyszer-egyszer, hanem rendszeresen rögzíti a gép az adatokat. A pontos adatokból kiindulva így az orvosnak nagy segítséget nyújthat a megfelelő terápia beállítása és ellenőrzése, így elkerülhetőek a hipertóniából adódó súlyosabb szövődmények.

Trombózisközpont