Mondjuk gyakran, amikor valaki nagyon szomjas és gyorsan megiszik egy nagy pohár vizet. De ez a gyakorlatban is igaz, mert a víz valóban az egészség része.
A szervezetben lévő megfelelő mennyiségű víz biztosítja a megfelelő vérnyomást, részt vesz az emésztési és a felszívódási folyamatban, a salakanyagok kiválasztásában, a testhőmérséklet szabályozásában, tehát egészséges életünk fontos része. Szervezetünk nagy részét víz alkotja. Az újszülöttek testének 70%-a víz, időskorban 50% vizet tartalmaz az emberi szervezet.
A napi folyadékbevitelre ajánlások is vannak: nőknél 2 l, férfiaknál 2,5 l, de a javasolt mennyiség nagyban függ a környezeti tényezőktől és a fizikai aktivitástól (táplálkozás, folyadékbevitel, külső hőmérséklet, betegségekkel járó láz, hasmenés vagy hányás). Az ajánlott folyadékmennyiség 20-30%-a fedezhető a táplálékból, a többit pedig az elfogyasztott folyadékok biztosítják.
60 éves kor felett a szomjúságérzet csökken, így már nagy valószínűséggel a szükségesnél kevesebb folyadékot vesznek magukhoz az idősebbek.
A kellő folyadékpótlást még nehezítik az időskori betegségek
– A memória romlása miatt megfeledkeznek arról, hogy igyanak.
– A csökkenő étvágy, a magányos étkezés, a kevésbé változatos étrend alacsonyabb folyadékbevitelt eredményezhet.
– Akik nehezen mozognak, kétszer is meggondolják, hogy felálljanak-e inni.
– Arról nem is beszélve, hogy a mellékhelyiségre is ki kell menni…
– Bizonyos gyógyszerek szedése is gátolhatja a szomjúságérzet kialakulását.
– Időskorban a veseműködés is romlik, ezért több víz ürül ki a szervezetből.
Mi a teendő?
– Az ebédnél mindig legyen leves és főzelék, sok idős szereti a kompótot is – itt az édesítésre kell odafigyelni. Minden étkezés közben és után folyadékot kell inni.
– Olyan gyümölcsöket, zöldségeket célszerű fogyasztani, amelyeknek magas a víztartalma: barack, alma, narancs, mandarin, paradicsom, uborka, cukkini. A grépfrút esetében meg kell kérdezni a gyógyszerészt, hogy gyógyszerek szedése mellett fogyasztható-e?
– Aki szereti a tejet, az egyrészt a csontritkulásának megelőzéséért is tesz, ha fogyasztja. Ha gyümölcsöt is tesz bele, készíthet turmixot. Így még táplálóbb.
– A kávé és az alkohol fogyasztása vizet von el a szervezetből, amit pótolni kell vízzel (a régiek „bölcsessége”: kisfröccs, nagyfröccs, házmester – mindig vízzel hígítva fogyasztották a száraz fehérbort, persze mértékkel!).
– Az ágy melletti asztalon mindig legyen egy pohár víz, amit felkelés után el lehet fogyasztani. A szoba ne legyen túl meleg, a melegben a folyadékigény megnő.
– Aki leül a karosszékbe olvasni, tv-t nézni vagy varrni, előtte készítsen oda egy pohár gyümölcsteát, nyári melegben citromlé is jóleshet, és ha 1-2 mentalevelet is tesz bele (az a konyhaablakban is tartható), még kellemesebb az aromája.
– Célszerű a napi rendszeres tevékenységekhez igazítani a vízfogyasztást (pl. valamilyen rádióműsor rendszeres hallgatása), minden ilyen alkalom legyen indok a folyadékivásra!
– Ha gyümölcslevet vásárol, ami 100%-ban gyümölcsöt tartalmaz, ne tartalmazzon hozzáadott cukrot. Ha ásványvizet vásárol, alacsony legyen a nátriumtartalma (ez vigyáz a vérnyomásra), és összesen 500 mg-nál ne legyen benne több ásványi anyag, főleg, ha valaki vesekőre hajlamos. Nyugodtan fogyasztható szénsavas ásványvíz is, főleg étkezéskor, mert ez segít az emésztésben. Ugyanakkor Magyarországon a csapvíz is megfelelő minőségű, és fogyasztható. Tisztaságát szigorú minőségi előírások biztosítják.
– A cukrozott üdítőitalok fogyasztásával a szervezet nem jut értékes tápanyagokhoz, csak cukrokhoz. Ha e mellé még mozgásszegény életmód is társul, súlygyarapodást okoznak.
– Ha valaki kimozdul otthonról, főképp, ha több órára, mindig vigyen magával folyadékot, és időnként kortyolgasson belőle. Ha attól tart, hogy időközben nem talál illemhelyet, biztonságképpen vegyen a patikában ún. inkontinencia-betétet, amely akár több dl vizeletet is fel tud szívni, elfér a fehérneműben, és nem engedi át a kellemetlen szagokat. Lehet, hogy nem fogja „használni”, de biztonságérzetet ad.
– Aki elmegy sétálni, bevásárolni, hazaérve a mozgással elvesztett folyadékot mindig pótolja.
– Vízhajtó gyógyszereket szedő betegnél különösen fontos a megfelelő folyadékbevitel. Ekkor előfordulhat, hogy vizeletük színtelen, ami normális.
– Sok idős kénytelen hashajtót használni. Ennek egyik megelőzési módja lehet a megfelelő folyadékbevitel. Aki mégis rászorul, figyeljen arra, hogy ezek is vizet vonnak el a szervezetből, amit pótolni kell.
Elegendő a folyadékmennyiség?
Hogyan lehet tudni egyszerűen ellenőrizni, hogy elég-e a folyadékfogyasztásunk? Ekkor a vizelet színe halvány- vagy szalmasárga. Ha a vizelet sötét színű, szúrós szagú, rögtön inni kell egy pohár vizet, és különösen figyelni kell a rendszeres ivásra a nap hátralévő részében is.
Az idősek nem olyan izzadékonyak, mint fiatalon, nem érzékelik olyan pontosan a környezet hőmérsékletét. Mivel nem érzik a szomjúságot, ezért melegben a testük könnyebben túlmelegedhet, így hamarabb kiszáradhatnak. Ezért is fontos, hogy a nagy nyári forróságban még jobban odafigyeljenek a folyadékfogyasztásra!
Huszár Zsoltné dr.
szakgyógyszerész
A cikk a Patika Magazinban jelent meg, az újságot keresse a gyógyszertárakban!