Színes tapaszok fájdalom ellen

0
424
Fotó: gettyimages.com

Manapság nem csak sportolókon, de az „utca emberén” is megjelentek a színes kineziológiai tapaszok, amelyek körül még a mai napig számos tévhit kering, és sokan helytelenül használják őket. Farkas Ildikó, a Duna Medical Center gyógytornásza segít eligazodni a színes szalagok világában.

Sportolóknak, édesanyáknak és babáknak?

A kineziológiai tapaszok először sporteseményeken jelentek meg, hiszen a sportolóknál igen gyakoriak az izomhúzódások, izom és szalagsérülések, de az ízületi bántalmak kezelése mellett a túlterhelésből adódó sérülésveszély megelőzésére is kiválóan alkalmas ez a módszer.

A kineziológiai tapasz erősíti és segíti a szervezet öngyógyító folyamatait és a regenerációt a bőrünkben található receptorok folyamatos ingerlésével. Nem csupán sportsérülések enyhítésére alkalmas, hiszen kiváló kiegészítő terápia gerinc és végtagfájdalmak, izomproblémák, mozgásszervi műtétek és törések utáni problémák esetén is. Hatására javul a vér és nyirokkeringés, csökken a fájdalom. A tapaszok felhelyezésével ízületeket és izmokat tehermentesíthetünk, stabilizálhatunk, korrigálhatunk.

Gyakorlatilag bármely mozgásszervi elváltozás gyors kezelésére használható a tapasz, legyenek azok rándulások, ficamok, törések és műtét utáni állapotok, izomsérülések, izomfájdalom, izomgörcsök. Gerinc és végtagi fájdalmak esetén is érdemes kipróbálnunk a kineziológiai szalagokat, de megoldás lehet a sérülések következtében kialakuló vér és nyirokkeringési problémákra is.

A nők teste várandósság alatt is sokat változik, ezért ilyenkor gyakoriak a hát, derék, illetve keresztcsont környéki panaszok. Ezek kineziológiai tapasszal és megfelelő ragasztási technikával könnyen enyhítetőek.

Fotó: 123rf.com

A színes szalagok babáknál is alkalmazhatóak pár hónapos kortól, elsősorban ortopédiai problémák, sérülések és izomtónus zavarok esetén, de itt is fontos hangsúlyozni, hogy kiegészítő terápiaként. A gyermekek számára készült kineziológiai tapasz anyagában nem különbözik a hagyományostól, de a gyártók a gyerekekre is gondoltak. Színes, vidám mintájú darabok is elérhetőek a piacon, melyekkel hamar megbarátkoznak a kicsik.

De miből van a tapasz?

A kineziológiai tapasz rugalmas, légáteresztő pamutanyagból készül. Orvosi akrilt tartalmaz, így könnyen a bőrre ragasztható.  Vastagsága az emberi bőrhöz hasonló, együtt mozog szöveteinkkel, nem akadályoz minket a mozgásban. Felhelyezése egyáltalán nem fájdalmas, és 4-5 napig is fennmarad a bőrön, még mindennapos zuhanyzás mellett is. Gyógyszert nem tartalmaz!

Léteznek ugyan turmalint tartalmazó kineziológiai tapaszok is, azonban ezek árfekvése magasabb. A turmalin ásványi anyagot és aniont tartalmaz, elsősorban gyulladásos problémákra alkalmazzák.

Miért színes?

A különböző színű tapaszok anyaga és tartóssága változatlan. A színek közti különbségnek a színterápiában van szerepe. A színterápiás elmélet szerint a színek képesek lelki és fizikai állapotunkat is pozitívan befolyásolni. Az elmélet alapján elmondható, hogy a meleg színek vitalizálnak, energetizálnak, míg a hideg színek nyugtatnak-hűsítenek, így inkább alkalmasak például gyulladáscsökkentésre.

Miért ne ragasztgassuk magunkat?

Bár manapság bárki számára elérhetőek a kineziológiai tapaszok, a felhelyezésüket ne próbáljuk meg otthon, saját magunk megoldani. A rosszul felhelyezett tapasz az izomműködés és az ízületi mozgások akadályozását, fájdalmát okozhatja, és javulás helyett könnyen okozhat romlást. A kívánt hatás elérésének érdekében ajánlott egy a technikában jártas terapeutát felkeresni. Természetesen, ha a páciens számára kényelmesen elérhető az adott testrész, a terapeuta segítségével könnyen elsajátítható a helyes felhelyezés, de elsőre ne próbálkozzunk saját magunk megtalálni a tapasz helyét!

Fotó: gettyimages.com

Ez a módszer is – mint általában a mozgásterápiás beavatkozások – minden esetben alkalmazkodik az adott problémához és a páciens aktuális állapotához. Az alaptechnikákon kívül számos felhelyezési mód létezik, ebben kizárólag egy képzett szakember tud hatékony, gyors és személyre szabott segítséget nyújtani.

Amikor nem ajánlott a tapasz

A kineziológiai tapaszok alkalmazása nem javasolt friss trauma, nyílt sebek, égett bőrfelület, friss műtéti hegek, anyajegyek, pikkelysömör, elvékonyodott-pergamenszerű bőr, súlyos cukorbetegség, friss trombózis esetén. Terhesség első trimeszterében hasra és deréktájra nem helyezik fel a szakemberek, illetve kerülendő akkor is, ha valaki allergiás a szalagot rögzítő ragasztóra.

Szkeptikusoknak

A nemzetközi szakirodalomban évtizedek óta olvashatunk kineziológiai tapasszal kapcsolatos kutatásokról, és ezek pozitív eredményeiről. A módszerrel kapcsolatos bizonytalanságot csak a tapasztalat írhatja felül. Farkas Ildikó azt javasolja a mozgásszervi panaszokkal küzdőknek, próbálják ki és élvezzék a szalagok pozitív hatását!

Forrás: Duna Medical Center