Ez is növelheti a munkahelyi feszültséget

0
837

Jól tudjuk, hogy egészségünkre rendkívül káros hatással van a munkahelyi stressz. Az viszont már nemigen merül fel bennünk, hogy az e-mailes kommunikáció, levelezési gyakorlatunk is ennek forrása lehet.

Szakértők szerint ugyanis a pingpong-játék mintájára zajló gyors üzenetváltás a legsúlyosabb vétek a harmonikus légkör ellen – de bajt okozhatnak a munkaidőn kívül küldött vagy a figyelmen kívül hagyott levelek is.

Szintén feszültségkeltő tényező az olvasottsági visszajelzés, illetve az automatikus válasz. A munkahelyi levelezés persze önmagában is megterhelő, hiszen már a beérkező üzenetek rangsorolásáról felelősséggel kell dönteni – pszichológusok azonban most arra is rámutattak, hogy az e-mail etikett figyelmen kívül hagyása nem csupán hétköznapi bosszúság, hanem a mentális egészség egyik legnagyobb ellensége.

7 „halálos email bűn”

A brit Kingston Üzleti Iskola kutatócsoportja e-mail fiókok elemzésével vizsgálta, mennyire növelik a dolgozók stressz-szintjét. Hét olyan vétséget – vagyis „halálos bűnt” – azonosítottak, amelyek negatív vagy ártalmas érzéseket válthatnak ki az emberből.

Például a másodperceken belüli – vagy munkaidőn kívüli – válaszadás olyan érzést keltett a címzettekben, hogy ők nem elég elkötelezettek a munkájukban. Amikor pedig mindkét fél azonnal válaszolt, vagyis belement a „pingpong-játékba”, hatalmas nyomást kezdtek érezni, s egyre kevésbé gondolták át az üzenetek tartalmát.

Az automatikus válaszok, a társasággal töltött időben pötyögött üzenetek, a túl sok címzettet felsoroló üzenetek és a levelek teljes figyelmen kívül hagyása egytől egyig udvariatlanság benyomását keltette; akik pedig folyton olvasottsági visszaigazolást kértek a többiektől, túlzottan követelőzőnek tűntek.

A szakértők szerint e-mailezési szokásaink saját egészségünkre is éppolyan ártalmasak lehetnek, mint a velünk kapcsolatban állókéra – ez pedig hosszú távon rossz benyomást kelt, sőt az irányítás elvesztéséhez vezethet. Például egy baráti összejövetel közben írt levél másokat ugyan meggyőz elkötelezettségünkről, ám a meggondolatlanul gyors válaszadás végül különféle problémákhoz vezethet. Ne csak partnereink kedvéért – saját érdekünkben is igyekezzünk hát elkerülni az alábbi „email-bűnöket”.

A hét „halálos” e-mail bűn

  1. Pingpong-levelezés – azaz villámgyors üzenetváltás
  2. Munkaidőn kívüli levélírás
  3. Társaságban történő levelezés
  4. Az üzenetek figyelmen kívül hagyása
  5. Olvasottsági jelentés kérése
  6. Azonnali válaszadás
  7. Automatikus válasz

Mindennapi Pszichológia