Gyógyszerformák – Kenőcsök, krémek, balzsamok

0
2527

A kenőcsök, a krémek és a balzsamok a testfelületen, a bőrön vagy a nyálkahártyán alkalmazott szerek. A nyálkahártyákra való kenőcsöknek, krémeknek a neve az alkalmazás helyét is jelöli egyben, pl. orrkenőcs, szemkenőcs stb.

Mind a három gyógyszerformára jellemző, hogy nemcsak felületi, a bőr vagy a nyálkahártya kezelésére alkalmasak, hanem más testrészek gyógyítására is használhatók. A gyulladáscsökkentő kenőcs az ízületek betegségének enyhítése miatt hasznos, más kenőcs a bekent bőrfelület alatt a vérkeringést serkenti. A kenőcsöket a felhasználás során tapasztalható tulajdonságaikkal szokták jellemezni, pl. jól kenhető, vízzel lemosható, filmbevonatot képez stb. A krémek abban különböznek a kenőcsöktől, hogy sokkal puhábbak, lágyabbak, könnyebben kenhetők. A kenőcsök különleges formája a paszta, ami keményebb, nehezen kenhető, sok szilárd anyagot tartalmaz. Az előbbiektől különbözik, de felhasználásában hasonló a gél, aminek jellemzője, hogy átlátszó, könnyen kenhető, vízzel lemosható. Vannak készítmények, amik vérömlenyek, véraláfutások felszívódását segítik elő, kenőcs és gél formában is kaphatók.

A gél és a kenőcs hatásában nincs különbség, azoknak, akik nem szeretnék, hogy látszódjon a kenőcs használata, a gélt lehet javasolni, akik látni szeretik, hogy mekkora felületen alkalmazzák a szert, a kenőcsöt válasszák. A balzsamok hatóanyagukban térnek el a kenőcsöktől. Általában növényi hatóanyagokat, ritkábban állati eredetűt, de mindenképpen természetes alapanyagokat tartalmaznak. Használatuk nem különbözik az előbbiekétől. A kenőcsök lehetnek fedőkenőcsök, hűtőkenőcsök, bedörzsölők. A recepten rendelt kenőcsök esetén az orvos az alkalmazás módját is meghatározza. A recept nélkül vásárolt kenőcsök, krémek, balzsamok esetén érdemes a betegtájékoztatót és a csomagoláson feltüntetett tudnivalókat elolvasni, illetve megkérdezni a gyógyszerészt.

A kenőcsök, krémek, balzsamok, paszták, gélek többnyire tubusban, ritkábban tégelyben vannak. A tubus előnye, hogy az abból kinyomott szer rögtön felhasználásra is kerül, a benne maradó pedig nem érintkezik a levegővel, nem éri fény, nem tud fertőződni a környezetben lévő kórokozókkal, bacillusokkal. A tégelyből a nagy mennyiségben felhasználandó szer könnyebben kiszedhető, szállítás, mozgatás közben kevésbé van kitéve sérülésnek, összenyomódásnak. A kenőcsök, a krémek és a balzsamok általában szobahőmérsékleten, vagyis 18 °C és 25 °C között tartandók, a kevés kivétel esetén a hűvös helyen történő tárolást külön megjelölik a csomagoláson. Magasabb hőmérsékleten (25 °C fölött) a szerek lágyulnak, egyesek elfolyósodnak. Alacsony hőmérsékleten keménnyé, nehezen kenhetővé válhatnak. Fontos az orvos, a gyógyszerész általi vagy a csomagoláson feltüntetett utasításokat betartani, a szereket csak a megjelölt helyen alkalmazni. Nem szabad pl. orrkenőcsöt szembe kenni, mert a kényelmetlenségen, a fájdalmon kívül súlyos károsodást is okozhat.

Dr. Sánta Zsuzsanna
szakgyógyszerész