Mit tegyünk a már lejárt vagy nem szükséges gyógyszereinkkel?
A gyógyszerhulladékokat szakszerűen és felelősségteljesen kell gyűjteni. A gyűjteni szó itt azért lényeges, mert veszélyes hulladékról van szó, a környezetünket és a természetes ivóvizeinket károsítjuk akkor, amikor felelőtlenül a kukába, a mosogatóba, a WC-lefolyóba dobjuk vagy öntjük, netán elégetjük a már feleslegessé váló gyógyszereinket, amelyek még a hatóanyagok egy részét és azok bomlástermékeit tartalmazzák, így természetkárosítók.
Különösen veszélyes gyógyszerhulladékok
• az antibiotikumot tartalmazó gyógyszerek.
• a női nemi hormonokat tartalmazó fogamzásgátlók, mert megváltoztathatják azoknak az élőlényeknek a szaporodóképességét, amelyeknek a szervezetébe bekerülnek.
Érdemes félévente egyszer átnézni a házi patikánkat, van e közötte lejárt készítmény. Ebben gyógyszerésze is a segítségére lehet.
Felelősen vásároljunk gyógyszereket, étrend-kiegészítőket!
Bár a nagyobb mennyiség (kiszerelés) átlagosan olcsóbb, vásárláskor érdemes megnézni a készítmény lejárati idejét, hogy tényleg elfogy-e addigra, és van-e szükségünk a nagyobb kiszerelésre. Ez leginkább akkor fontos, ha még nem is ismerjük a készítményt, vagy csak ritkán van rá szükségünk. Ilyen esetben érdemes a kisebb kiszerelést választani. Ugyancsak, ha új receptköteles gyógyszerkészítményt, vagy új helyettesítő gyógyszert váltunk ki, érdemes egyszerre csak 1 havi gyógyszert kiváltani, kitapasztalni az új gyógyszer hatását. Az is lehet, hogy legközelebb az előzőleg használt gyógyszerünket válthatjuk ki, mert már nem hiánycikk.
Mit ne tegyünk?
Ha a gyógyszer még nem járt le, de már nem lesz rá szükség, semmi esetre se ajándékozzuk el olyan betegnek, aki azt a gyógyszert használja, és ne is fogadjunk el ilyen gyógyszert. Ilyenkor nem lehetünk biztosak, hogy megfelelően volt-e tárolva a készítmény, és megfelelő-e a minősége.
Mit tegyünk?
Az otthonunkban megmaradt vagy lejárt gyógyszereket amíg nem visszük vissza a patikába, addig biztonságos helyen kell tárolni. Térítésmentesen leadható bármelyik gyógyszertárban vagy a betegtérben elhelyezett gyógyszerhulladék-gyűjtő dobozokba téve. Ilyen dobozokkal találkozhatunk nagyobb drogériákban is, melyek étrend-kiegészítőket forgalmaznak. Mivel nem újrahasznosíthatóak a leadott gyógyszerek, ezért veszélyeshulladékégetőkben kerülnek ártalmatlanításra.
A lakosságnál lévő gyógyszerek, amelyeket már nem szabad vagy nem kell bevenni, hulladéknak minősülnek. Mi legyen velük?
Mit nem szabad beletenni a gyűjtődobozokba?
- a gyűjtődobozokba tilos tűzés robbanásveszélyes hulladékot tenni (ezeket hulladékkezelőkben lehet leadni, érdemes előtte érdeklődni, melyik veszi át).
- injekciós tűket sem szabad beledobni. Utóbbiakat az orvosi rendelőkben, kórházakban és a szakrendelőkben kihelyezett veszélyesanyag-gyűjtőkbe lehet csak elhelyezni. A gyógyszertárak munkatársai felvilágosítást tudnak adni a legközelebbi átvevőhelyekről. megsemmisítéséről az intézmények gondoskodnak.
- a kábítószernek minősülő termékeket a gyógyszerészeknél kell leadni, ugyanis megsemmisítésük szigorú adminisztráció után külön történik. Erről a gyógyszer leadója is kap igazolást.
- a higanytartalmú lázmérőket, ha még van, épen a veszélyeshulladék-gyűjtő telepen lehet leadni, mielőtt még eltörne, helyette és érdemes újat vásárolni. Bánjunk felelősséggel a már nem használt gyógyszerekkel!
TILOS!
A piacokon, interneten, facebookon magánszemélyek által felkínált gyógyszerek nagyon veszélyesek. Ne szerezze be így gyógyszereit, és ne is kínálja így fel másoknak, mert ez felelőtlen és veszélyes cselekedet.
Huszár Zsoltné dr.
szakgyógyszerész
A cikk a Patika Magazinban jelent meg.
Keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!
2025. február